V pětasedmdesáti letech má studijní elán, který mu může závidět zástup náctiletých. Josef Janíček z Mikulova má za sebou tříleté působení na univerzitě třetího věku v Lednici a momentálně se připravuje na jarní semestr virtuální univerzity třetího věku v Břeclavi. Pořádá ji tamní knihovna.

„Je to výborná příležitost se něco dozvědět, osvěžit si různé věci a v pětasedmdesáti si namáhat mozeček. Mimo to se, alespoň v Lednici to tak bylo, schází výborná parta. Díky tomu jsem poznal další lidi, které jsem předtím neznal," pochvaloval si Janíček.

Do studia se mohou zapojit starobní i invalidní důchodci, lidé starší padesáti let, ale i nezaměstnaní. „Velký zájem o studium nás upřímně potěšil. Nultý semestr studia (na podzim pozn. red.) absolvovalo celkem dvaačtyřicet studentů v širokém věkovém rozpětí. Na přípravném kurzu si vyzkoušeli, zda jim bude vyhovovat nový způsob výuky, kdy vysokoškolský pedagog nepřednáší naživo, ale prostřednictvím internetu, a zkoušky i zápočty probíhají formou individuálních testů na počítači. Po prvotních obavách se ukázalo, že i pro méně počítačově zdatné účastníky není tato podoba studia žádný problém," nechal se slyšet Jaroslav Čech z břeclavské knihovny.

Že je v okresním městě o virtuální univerzitu třetího věku velký zájem, potvrdil předseda břeclavské komise seniorů Jan Krátký. „Také jsem se přihlásil, ale po projednání s knihovnou jsem uznal, že mi to nedostatek volného času nedovolí. Ale myslím si, že je to výborná věc. Bude to poutavé a zajímavé," řekl Krátký.

Po astronomii, která byla hlavním tématem na podzim, bude tentokrát v hlavní pozornosti Čínská medicína v naší zahrádce. „Některé léčivé rostliny od pradávna užívané v čínské medicíně lze úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Studenti se s těmito léčivkami seznámí nejen z hlediska botanického, ale také pěstitelského, uživatelského a zpracovatelského," vzkázal Čech.

Mikulovan Josef Janíček patří k těm, kteří se na téma vyloženě těší. A nejen vrstevníkům radí, aby se přednášek také zúčastnili. „Je to vynikající věc. V Lednici jsme skončili už před rokem, přesto se stále scházíme," dodal muž.