Osmasedmdesátiletá Ludmila Osičková z Pohořelic má po mozkové mrtvici, která jí znepříjemňuje život. Sama nemůže vařit, uklízet ani si zajít pro léky do lékárny. Už brzo s tím ale nebude mít problém. Běžné domácí úkony za ni udělají pečovatelky. „Po mrtvici jsem se nehýbala vůbec, teď nemůžu na nohy. Pohybuji se pouze s chodítkem pod něčím dozorem nebo na kolečkovém křesle. Doteď mi pomáhal můj pětaosmdesátiletý manžel. Už má ale také zdravotní problémy a zanedlouho to bude ještě horší,“ svěřila se se svým trápením Osičková.

Dcera pro ni proto před třemi měsíci sháněla pečovatelku nebo starší paní, která by jí s domácností pomáhala. Na inzerát se však nikdo nepřihlásil. „Celá rodina pracuje, nemohou se o mě stále starat. Velice bych uvítala kompletní pečovatelské služby, aby mi ošetřovatelky zašly na nákup, uvařily oběd a manželovi píchli injekci,“ svěřila se.

Chybějící pečovatelská služba v Pohořelicích se ukázala být pro mnoho lidí palčivým problémem v dotazníkovém šetření tamní radnice. „V rámci komunitního plánování jsme chtěli vědět, jaké jsou názory občanů na síť sociálních služeb ve městě. A je pravda, že tady není téměř nic,“ uvedla místostarostka Pohořelic Štěpánka Rudolfová. Podle jejích slov lidé nejvíc postrádají právě pečovatelskou službu a poradny pro matky a problémové rodiny. „Oběma otázkám se teď chceme věnovat na internetu a do všech rodin rozneseme další dotazníky. Ty už se budou týkat konkrétních požadavků a nároků potenciálních klientů,“ snažila se přiblížit další postup Rudolfová.

Jak dodala, vedení města už také kontaktovalo Oblastní charitu v Břeclavi, která pečovatelskou službu na Břeclavsku zajišťuje. „Vedení pohořelické radnice nás oslovilo s otázkou, za jakých okolnstí a podmínek bychom v jejich městě mohli pečovatelskou službu provozovat. My jsme je pak informovali o tom, co všechno je pro zřízení pečovatelské služby potřeba zařídit.

Potřebujeme hlavně co nejdříve vědět, kolik obcí by se do projektu zapojilo, abychom mohli v létě zažádat o dotace u ministerstva práce a sociálních věcí a Jihomoravského kraje,“ popsal složité vyřizování Gajdoš. Pak už podle něj nestojí projektu nic v cestě. „Když nám radnice řekne teď, můžeme začít opravdu třeba hned, ale pouze omezeně. Naplno bychom pečovatelskou službu mohli v Pohořelicích a okolí provozovat až od příštího roku,“ vyjádřil se Gajdoš.