„Teď záleží na tom, jak se vyjádří ministerstvo práce a sociálních věcí. Na stanovisko úředníků ale nečekám. Snažím se zajistit, aby péče o staré lidi v Jevišovce neskončila. Ubytovaní se totiž jednoznačně vyjádřili, že z obce pryč nechtějí," řekla ředitelka penzionu s téměř padesáti ubytovanými Miluše Kupsová.

„Jednáme s několika zájemci, kteří by po nás mohli službu převzít a pokračovat v ní. Snažíme se rozhodnout co nejzodpovědněji. Někteří totiž působí důvěryhodněji, jiní zase méně," pokračovala.

Podle ní do doby, než přišla kontrola, bylo v penzionu vše v pořádku. „Poté, co se rozvířily lži o penzionu, se na ošetřovatelky a lékaře začali místní dívat jako na vrahy z koncentráku. Oba lékaři tak odešli a nedaří se nám sehnat náhradu. Takto si práci ombudsmana nepředstavuji. Podle mě by totiž měl lidem pomáhat, ne naopak. Obzvlášť když jde o staré a nemocné," neskrývala Kupsová rozčilení.

Ze zprávy ombudsmana vyplývá, že klienti několikrát spadli z lůžka, aniž by provozovatelé přijali opatření pro zabránění dalších pádů. Některým důchodcům mělo hrozit riziko podvýživy. Jevišovskému penzionu také vyčítá nabírání klientů bez ohledu na to, zda jim byl schopný poskytnout potřebnou péči.

Na vyjádření ministerstva nyní nečekají jen ubytovaní důchodci, ale také zaměstnanci penzionu. Podle starostky Jevišovky Boženy Bošiakové v zařízení, které vzniklo v bývalé budově školy, pracuje i několik obyvatelek obce.

„Aktuální informace o vývoji v penzionu nemám, ale byli bychom rádi, kdyby služba v obci zůstala. I proto, že nabízí několik pracovních míst. Výpověď prý ale Jevišovanky mají k poslednímu lednu, takže neví, co bude dál. Snad je případný nový provozovatel zaměstná," doufá Bošiaková.

Kupsová ovšem odmítla, že by komukoliv z patnácti zaměstnanců dala výpověď. Některým pouze končí smlouvy na dobu určitou, ovšem až v březnu a dubnu. A v té době už by mělo být o budoucnosti jevišovského penzionu jasno.

Podle krajského úřadu se má ministerstvo vyjádřit v běžné lhůtě správního řízení. Ředitelka penzionu se ale obává, že čekání na rozhodnutí může trvat i několik měsíců. Pokud ministerstvo odebrání registrace uzná za neplatné, bude moci Seniorprojekt v provozování pokračovat.

„Krajský úřad rozhodl o zrušení registrace sociálních služeb šestnáctého listopadu. Proti rozhodnutí se Seniorprojekt odvolal pátého prosince. Celý spis jsme proto předali na ministerstvo. Do doby, než o odvolání rozhodne, se pohlíží na poskytovatele služeb jako na registrovaného," zrekapituloval mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Jak dodal, zajištění služeb klientům, kteří v Jevišovce nyní jsou, kraj může řešit až po nabytí právního rozhodnutí o zrušení registrace. V tom případě by se mohl ubytovaných ujmout již registrovaný poskytovatel sociálních služeb nebo zájemce, který by o registraci na krajském úřadě zažádal. Pokud by se nikdo takový nenašel, hrozilo by klientům vystěhování a jedna z dominant obce by osiřela.