„V klubu důchodců byl o tyto kurzy velký zájem. Nakonec vznikly dvě skupiny po jedenácti lidech. Rozdělili jsme je podle toho, jaké mají či nemají s prací na počítači zkušenosti," řekl dolnodunajovický starosta Josef Hasník.

Kurzy budou mít rozsah patnáct hodin a potrvají necelé dva měsíce. Dolnodunajovičtí je zaplatí z dvacetitisícového daru Jihomoravského kraje.

Získali jej za ocenění za aktivní zapojení starších lidí do života obce v loňském ročníku soutěže Vesnice roku. „Kurzy vede učitelka základní školy Bronislava Trčková. Škola nám také pronajala prostory vybavené počítači," řekl Hasník, který je sám původním povoláním učitel.

Poprvé u počítače

Dvě hodiny týdně u počítače mají dolnodunajovické důchodce naučit naprostým základům. „Někteří budou sedět u počítače prvně v životě. A budou se teprve seznamovat například s ovládáním počítače myší," zmínil starosta.

Díky kurzu se naučí nejen počítač ovládat, ale také komunikovat po internetu, vyhledávat na něm informace nebo si založit e-mailovou schránku.

Také se dozví, že existuje něco jako facebook. „Někteří už se učí od vnoučat, ale ve skupině společně s jejich vrstevníky to pro ně bude lepší. Například na internetu má asi třináctiletý vnuk jiné priority než jeho babička," zamýšlel se Hasník.

Dolnodunajovický klub důchodců má zhruba 180 členů. Počítačový kurz pro ně obec připravila poprvé. „Pokud bude zájem, můžeme jim zkusit přispět i na další. Šlo by však nejspíš až o příští zimu, protože přes léto jsou naši důchodci velmi vytížení," usmíval se první muž obce.

Slíbil ale, že do klubovny v budově úřadu dá obec členům klubu funkční počítač, aby měli na čem trénovat.