Je to skutečně k pláči, jak to jde s námi a naší republikou s kopce. Momentální situace je neúnosná, shodovali se včera téměř všichni důchodci přítomní v dělnickém domě. Tam k debatě o reformě veřejných financí a zdravotnictví nakonec nedorazil nikdo z ODS.

„Já jsem se jim omluvil, dokonce jsem jim nabídl, že přijedu v náhradním termínu,“ kál se občanský demokrat Pavel Suchánek z Rakvic. „Omluvil se i premiér, je to i tím, že se s nimi nedá rozumně domluvit,“ tvrdil.

Čelit záludným otázkám přijeli lidovec František Adamec, komunista Miroslav Grebeníček a sociální demokraté Jiří Petrů s Janem Hajdou.
Po povinném proslovu politické čtyřky, jež se jednohlasně, až na zástupce lidovců, shodla, že za problémy důchodců může především ODS, vzplály v sále nečekaně emoce.

„Nechte nás v klidu žít. Dejte nám normální důchody, co si o sobě myslíte,“ rozčertila se na úvod křehká stařenka. „Na vás aby člověk hodil granát,“ přidala se další dáma v letech. Její výhružka směřovala na Františka Adamce.
Ten totiž coby zástupce vládnoucí koalice vehementně obhajoval nutnost zavést poplatky u lékaře. „Je to nutné, třicet korun za návštěvu lékaře není přece zase tak moc,“ argumentoval bývalý kardiolog, nyní mimo jiné člen dozorčí rady VZP.

„Bude asi lepší, když všichni budeme bezdomovci a narkomani. Těm se přece dostane péče vždy zadarmo,“ naštvala se skupinka asi čtyř důchodců.
„Já říkám, že musíte jednat. Topolánek na vás dělá pokusy a čeká, co snesete. V Maďarsku lidi vyšli nedávno i do ulic,“ vzal si slovo Grebeníček.
Otázek k reformě veřejných financí bylo v dělnickém domě poskrovnu. I u nich se však kvarteto politiků zapotilo. Zejména zástupci sociálních demokratů. Ti čelili nařčení, že v minulosti nedělali tolik, kolik by se slušelo…

Více v Břeclavském deníku ve středu 21. listopadu