„Před dvaceti lety jsme v Rakvicích založili svaz zdravotně postižených, který sdružuje především důchodce z Rakvic, Přítluk a ze Zaječí,“ vzpomíná předsedkyně a tanečnice Ludmila Janoušková.

Se sto třiceti přáteli z klubu seniorů, jak jej nazývá, pořádají pravidelně několikrát do roka zájezdy. „Pravidelně jezdíme na výstavu květin do Olomouce. Loni jsme navštívili například Rakousko, Třeboň nebo Pardubicko,“ vyjmenovává sedmdesátiletá žena.

Činorodé bývalé kuchařce a jejím kolegyním ve věku mezi šedesáti až osmdesáti lety však občasné výletování nestačilo. „Na vícedenních výletech jsme se po večerech bavily různě. Šily jsme si například převleky a pak jsme v nich tancovaly. Před čtyřmi lety jsme se rozhodly, že takto zpestříme kulturní program v Rakvicích. Tak u nás vznikly oslavy fašanku a hlavně naše taneční skupina, dá-li se tomu tak říkat,“ usmívá se Janoušková.

Prvním rokem se děvčata převlékla za labutě. „Vypadaly jsme skutečně krásně. Třeba křídla jsme si udělaly z krepového papíru,“ chválila zručná děvčata. Letos si však na country vystoupení nechaly ušít kostýmy. „Na rakvických čarodějnicích a potom v Břeclavi na Dni matek jsme se předvedly ve slušivých kostkovaných sukních a bílých halenkách. Některá z děvčat byla převlečená dokonce za muže,“ popisuje Janoušková s tím, že nejen kvůli kostýmům sklidily důchodkyně velký úspěch.

„Choreografie je to docela náročná. Mnohým z nás už nohy neslouží tak, jak dřív,“ posteskla si aktivní důchodkyně. Jak říká, před velkým vystoupením, jakým bezesporu pro dvacítku děvčat fašank je, trénují až dvě hodiny týdně.

„Už jsem si říkala, že bychom možná měly skončit. Ale když vidím, jaký mají ženy elán a jak nás všichni podporují, začínám o konci pochybovat,“ přemýšlí předsedkyně. Jak říká, je také pravda, že ve vyšším věku člověku pohyb jedině prospěje.