Vyvolal diskuze i stížnosti. To je v podstatě všechno. Příběh domu v Poštorné, v němž žena po celé roky shromažďovala haldy oblečení, než před měsícem začaly hořet, má otevřený konec. Na happyend to zatím nevypadá. Podle sousedů žena začala vyklizený dům naplňovat znovu. Břeclavská radnice sice upozornila hygieniky, ti ale nad věcí pomyslně rozhazují rukama.

„Paní nosí do domu oblečení a další věci dál. Ohrožuje tím půl uličky. Je to časovaná bomba. Jinak proti ní nic nemám, asi za to nemůže. Je nejspíš nemocná," potvrdila v úterý jedna ze sousedek. Své jméno uvést nechtěla, redakce jej ale zná.

Jednu mírně pozitivní změnu od požáru přece jen zmínila. „Alespoň si trochu zatarasila vchod deskami. Předtím tam byl volný průchod. Zapálit věci mohl, kdo chtěl," prohlásila sousedka.

Podle mluvčí břeclavské radnice Elišky Windové stížnosti kvůli tomuto poštorenskému domu zaznamenali na tamním městském úřadě už i v minulosti.

„Je to velký problém. Jeho řešení prostřednictvím úřadu ale neexistuje. Jedná se totiž o soukromý majetek. Nicméně jsme kontaktovali krajskou hygienickou stanici," sdělila mluvčí.

O příjezdu hygieniků ví i žena, která bydlí poblíž. Očekává je tam do konce tohoto měsíce a doufá, že se celá záležitost někam posune. „Jinak se dům a nově i dvorek postupně znovu zaplní vším možným. Přes léto bývá ten zápach ze zkažených věcí cítit až na ulici. A těch potkanů…" postěžovala si sousedka.

„Na dlouhé lokte"

Úlevu pro okolí tohoto „domu hrůzy" však nemusí přinést ani hygienici. Ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jiří Mareček je v podobných případech spíše skeptický. „Muselo by se nejprve prokázat, že ten nepořádek měl vliv na nějaké infekční onemocnění. V tom případě bychom uložili majitelce budovy, aby odpad a nepořádek zlikvidovala," vysvětlil šéf hygieniků v kraji.

Jak dodal, to se prokazuje jen velmi těžko. Dle jeho slov se jinak hygienici stížnostmi na „bordel v baráku", dle zákona, zabývat nemohou. „Jedině když je podaná občanskoprávní žaloba, to je ale potom na dlouhé lokte," podotkl.

Majitelku daného domu se v úterý redakci kvůli vyjádření nepodařilo zastihnout.

Její příběh na webu Břeclavského deníku zaujal i diskutujícího, podepsaného jako Peter Solarik. Ten vzpomněl americký příklad takzvaných „hoarders", lidí, kteří se chovají úplně stejně jako žena z Poštorné. Často si v životě prošli osobními tragédiemi.