Po otevření budou výstavní prostory pod zemí. „Otevření předpokládáme v první polovině června," řekl Deníku ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín. Právě muzeum má budovu ve správě. 

Stavba měla být původně hotová už do konce loňského roku, nakonec však nabrala několikaměsíční zpoždění. „Důvodem byly komplikace s veřejnými zakázkami. Na některé jsme ve výzvách nezískali žádné dodavatele a museli jsme je opakovat," vysvětloval Kubín.

Video s ředitelem Petrem Kubínem sledujte ve spodní části článku.

V právě modernizované budově dříve bývala expozice věnovaná místní přírodě a archeologickým nálezům. Zástupci muzea v místě dlouhodobě hledali vhodné využití.

„Jedná se o barokní dům z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Museli jsme uchránit původní stavební hodnotné prvky budovy," nastínil Kubín.

Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny vznikne v Dolních Věstonicích návštěvnické středisko Chráněné krajinné oblasti Pálava. Původní budovu při rekonstrukci stavbaři rozšířili. „Původní dvůr byl zastřešený. Stane se z něj vstupní atrium, kde bude pokladna," zmínil ředitel Regionálního muzea v Mikulově.

Stavbu podpořil Jihomoravský kraj, větší část výdajů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí. „Celkové náklady jsou zhruba sedmdesát milionů korun," vyčíslil krajský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda. Ve čtvrtek se byl na místě podívat, jak práce pokračují.

Jádro expozice bude v suterénu. „V centru se bude nacházet 3D stůl odlitý z betonu, na kterém se budou nacházet typické prvky Pálavy," navnadil ředitel Kubín.

  • Podívejte se, jak nový cíl turistů popsal ředitel muzea Petr Kubín
Zdroj: Deník/Michal Hrabal

V přízemí bude pokladna, sociální zázemí, místnost s projekcí. V prvním patře zase prostor pro kanceláře, výuková místnost a zázemí pro výuku. „Rádi bychom spolupracovali se školami z bližšího i širšího okolí," vyjmenoval Kubín.

Půda je chystaná pro skladové prostory. „Venkovní část původní muzeum vůbec neřešilo. Nový projekt zkulturní i celé okolí budovy. Zejména v zadní části, kde bude jezírko s výsadbou, která bude evokovat typické rostliny a krajinné prvky Pálavy," doplnil Kubín.

Dům přírody Pálavy vzniká v Dolních Věstonicích.Dům přírody Pálavy vzniká v Dolních Věstonicích.Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Radní Šmerda u nového domu přírody ocenil jeho polohu. „Bude unikátní v rámci České republiky. Region navštěvuje spousta turistů. Je to blízko jezer. Věřím, že to bude vyhledávané místo a zvýší atraktivitu Jihomoravského kraje," je přesvědčený Šmerda.