Podle původních plánů plánovali zástupci Regionálního muzea v Mikulově, pod něž bude stavba patřit, otevření už letos. Práce ale ještě nezačaly. „Zahájení předpokládáme v červenci. Zpoždění nastalo kvůli tomu, že bylo nutné přeprojektovat některé dílčí, ale zásadní části,“ řekl Deníku Rovnost ředitel muzea Petr Kubín.

V historické budově se totiž objevily praskliny, a proto bylo potřeba upravit stavbu i postupy. Kvůli zdražení stavebních materiálů se navýšil také rozpočet. Jihomoravský kraj Dům přírody podpořil nově dvaadvaceti miliony korun. „Předpokládané rozpočtované náklady dosahují téměř sedmdesát milionů,“ vyčíslil Kubín. Část výdajů pokryje dotace. Projekt ale musí být dokončený do konce roku 2023.

Ze sklepa do sklepa 2022. Putování za vínem v jihomoravských Velkých Bílovicích, největší vinařské obci České republiky.
Kulich, palčáky a hurá za vínem: podívejte se na letošní Ze sklepa do sklepa

Pro návštěvníky bude nově otevřená promítací místnost. Okolí muzea upraví o střešní zahradu či mokřad. „Návštěvníci se dozvědí o unikátní pálavské krajině, kultuře a historii,“ uvedl nedávno náměstek hejtmana Lukáš Dubec.

Muzeum v Dolních Věstonicích je nyní uzavřené. Budoucí místo věnované Pálavě se stane součástí domů přírody, což je síť zaštiťovaná Agenturou ochrany přírody a krajiny.

Dolnověstoničtí mezitím upravili tamní náves. Dočkala se vydláždění. Náklady na úpravu návsi vyšly na více než dva miliony korun.