Lidé ze Sdružení pěstounských rodin kroutí hlavou. Jihomoravský kraj pro ně přichystal nepříjemné překvapení. Na tiskové konferenci oznámil, že přerozdělí jeden a půl milionu korun, které měly původně připadnout jemu.

Z toho přes milion korun mělo putovat na pohořelický Dům na půli cesty, který poskytuje útočiště mladým lidem z ulice a dětských domovů. „Že peníze nedostaneme, jsem se dozvěděl až od novinářů. Celé nám to připadá přinejmenším zvláštní,“ divil se včera manažer sdružení Pavel Šmýd.
Peníze měly pokrýt základní potřeby klientů a zaměstnavatelů. Byly určené na elektřinu, topivo, opravy aut nebo nezbytné právní služby. „Rozhodně ne na nic nadstandardního,“ upozornil Šmýd.

Podle krajských úředníků si ale sdružení peníze nezaslouží. „Nedodrželo zásady víceletého financování,“ vysvětlila jihomoravská radní Marie Cacková. Dům na půli cesty prý nesplnil požadavky na personální obsazení a nebyl dostatečně naplněný. Z jedenadvaceti míst jich má být nyní obsazených pouze pět.
„V únoru opustilo zařízení šest klientů, kteří našli vlastní bydlení a uchytili se v práci. A to je přece náš cíl. Přijde mi podivné, že nás někdo trestá za to, že jsme splnili svůj úkol,“ podotkl Šmýd.

Vedoucí Domu na půli cesty Eva Vávrová doufá, že prázdné postele se podaří naplnit novými klienty. „Děláme kampaň. Oslovili jsme azylové domy a obecní úřady. Čekáme, že v nejbližší době k současným pěti obyvatelům domu přibudou další,“ řekla Vávrová.
Sdružení pěstounských rodin se zatím nevzdává a žádá kraj o vysvětlení. „Chtěl jsem se sejít s radní Cackovou. Dnes neměla čas. Domluvili jsme se na schůzce v pondělí. A tak teď vyčkáváme jako na trní,“ uvedl včera Šmýd.