Mladý muž pozorně obhlíží názvy jednotlivých vzorků oblíbeného jídla, pak přece jen vybere a zamíří k jednomu ze soutěžících, kteří guláš připravili. „Je na červeném víně," zahlásí prošedivělý muž s naběračkou v ruce.

Tradiční akce Dušičkové guláše má v Drnholci už své čtrnácté pokračování. Příchozí si mohou vybírat celkem z dvaceti druhů. Soutěžící se snaží oslnit už názvem svého jídla. V nabídce je Haloweenský guláš, Guláš matky Terezy nebo radniční.

Sanitka jihomoravských záchranářů v akci.
Tragická nehoda u Drnholce na Dušičky. Po nárazu do stromu zahynuli dva lidé

U stolu, kde na ubrusu vyniká velký žabák, podávají zájemcům Guláš mlynáře a hastrmánka. Evidentně chutná, neboť je brzy pryč. „Je z vepřového a hovězího," říká mlynářka Věra. S vařením jí pomáhala její vnučka oblečená v kostýmu hastrmana.

Pravidelným účastníkem je například Bohumil Kalous. Také on je stále v jednom kole. Kromě podávání porcí svého kovbojského guláše, nalévá zájemcům i jeho mladé víno.

„Guláš je poctivý, jako ho dříve dělali kovbojové. Základ je cibule osmažená na sádle a dobrý klobásek, který musí být oloupaný. Pak se přidávají fazole, domácí protlak, přepasírovaná rajčata a ve finále je to skoro hotové. Zbývá dochutit a doladit," popisuje postup zkušený soutěžící.

  • Podívejte se, jak to v Drnholci vypadalo
Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Guláše podle svých slov udělá kolikrát i více, než je povinných pět litrů. „Za čtrnáct let jsem byl i dvakrát u odborné poroty. Akce začínala se sedmi osmi guláši, dneska je jich daleko více. Jsou tady i mí kamarádi z Vysočiny," poznamenává Kalous.

Sál kulturního domu je naplněný lidmi. V nové budově se akce koná druhým rokem. Panuje dobrá nálada. „Je to lepší, jsou tady větší prostory. Dříve jsme nemívali hudbu. Nyní si můžeme povídat a u toho hraje cimbálová muzika," zmiňuje jedna z pořadatelek Eva Kalousová. Odhaduje, že odpoledne se pohybuje v kulturním domě zhruba tři sta lidí.

Při vzpomínkách na začátky akce Kalousová přiznává, že začínali jenom jako parta nadšenců. „Chtěli jsme udělat nějakou akci. Teď je tady dvacet druhů gulášů. Nejsou to žádní profikuchaři, ale lidé, co mají rádi dobré jídlo. Jako vy nebo já," svěřuje se.