V břeclavských květinářstvích byla v posledních dnech slyšet němčina častěji než obvykle. Rakouští sousedé vzali obchody plné květin útokem. Nakupovali věnce a koše s aranžovanými květy. Blíží se svátky Všech svatých a nejeden rakouský hrob bude ozdoben českým věnečkem.

„Rakušanů sem jezdí nakupovat opravdu hodně. Přijde jich tak patnáct, dvacet za den. Většinou věnce kupují po dvou nebo třech kusech. Nejspíš jsou u nás dušičkové věnečky a koše levnější,“ popsala rakouské zákazníky květinářka Monika Žůrková.

V jednom z břeclavských květinářství, kde pracuje, si kytice, věnce a koše ke Všem svatým vážou sami. „Ceny se u nás pohybují kolem dvou set korun za věnec nebo koš,“ dodala.

Když chce Rakušan ozdobit hrob svých blízkých zbožím z tamějšího květinářství, sáhne do kapsy mnohem hlouběji. „Věnce, které nabízím, stojí čtyřiačtyřicet euro. Česká květinářství za velkou konkurenci nepovažuji,“ řekla majitelka květinářství v rakouském Grosskrutu Michaela Weiss.

Přitom by to její zákazníci autem do Břeclavi měli jen dvacet kilometrů. „Nemyslím, že bych měla kvůli nákupům za hranicemi míň zákazníků. Na skladě už letos nemám ani jeden věnec. Ty moje se prodávají velice dobře,“ poukázala na úspěchy obchodu květinářka z Rakouska.

Že se některé věci vyplatí pořídit si za českými hranicemi, ví i Cristine Moch z Eberthalu. „Do Česka jezdím za nákupy velice často. Mám to sem z domu jen slabou půlhodinu. Spousta zboží, ale hlavně služeb, je tu výhodnějších než v Rakousku,“ uznává. „Češi jsou také mnohem milejší a ochotnější než někteří rakouští zaměstnanci,“ popisuje své zkušenosti Rakušanka. V Břeclavi má už i svého kadeřníka, maséra nebo kosmetičku, které pravidelně navštěvuje.