V Břeclavi navýšili dozor již na konci minulého týdne. „Vzhledem k tomu, že větší koncentrace lidí může být lákadlem pro nenechavce, městští policisté pohřebiště a jejich okolí kontrolují častěji," potvrdil mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák. Zatím však podle jeho slov nemuseli řešit nic závažného. „Žádné oznámení o krádeži či poškození pietních míst jsme do dnešního dne nedostali," uvedl v pondělí Novák.

Zvýšené hlídky budou pokračovat i nadále, a to nejen do středečního svátku Památky zesnulých, ale zřejmě až do konce týdne. „Kontrolujeme nejenom samotný hřbitov, ale také blízké okolí. Důležitá je jak ochrana majetku, tak i osob. Každoročně se zaměřujeme i na dopravu a parkování v blízkosti hřbitovů, aby nedošlo k nějaké kolizi. Řidiče, cyklisty i chodce vyzýváme k dodržování dopravních předpisů a opatrnosti," nechal se slyšet mluvčí s tím, aby návštěvníci krádežím i sami předcházeli a nenechávali u hrobů volně ležet kabelky či jiné cennosti.

Vzhledem k náporu návštěvníků mysleli v obcích a městech na Břeclavsku také na otevírací dobu hřbitovů. „V den Památky zesnulých bude provozní doba břeclavských hřbitovů prodloužená. Navštívit je bude možné již od šesti hodin ráno až do devíti večer," informoval mluvčí města Břeclav Jiří Holobrádek.

Prodlouženou otevírací dobu přivítala například Břeclavanka Hana Bílá. „To je moc fajn. I když už je tma mnohem dříve, přece jenom večerní procházka a rozjímání za tmy je to nejúžasnější v době Památky zesnulých. Za sebe jsem nesmírně ráda," reagovala na webu města Bílá.

Delší otevírací dobu mají na Dušičky pravidelně také v Mikulově. „Míváme otevřené do pěti odpoledne, ale bránu nechávám v těchto dnech otevřenou déle," zmínil správce mikulovského hřbitova Jiří Chromý. Naopak v Hustopečích nezamykají bránu vůbec.

Některá pietní místa se dočkala také úprav. Například v Břeclavi. „Minulý týden byla na hlavním městském hřbitově dokončená výstavba dvou nových dlážděných chodníků za dvě stě tisíc korun," prozradil Holobrádek.