Dušičky v těchto dnech přivádějí na hřbitovy stovky lidí, kteří chtějí uctít památku svých blízkých. Dotýkají se ale i těch, kteří na hřbitově pracují. Jsou také příležitostí pro zloděje, kteří z hrobů kradou výzdobu. V Bořeticích dokonce přilákaly i vandaly, kteří na hřbitově poničili náhrobní kameny.

„Lidé si začali hroby opravovat hroby sami, protože chtějí, aby bylo na dušičky všechno v pořádku. Chtěl jsem jim zajistit kameníka, ale nestihl by do svátků hroby opravit. Lidé se bojí, aby se vandal nevrátil znovu,“ řekl starosta Bořetic Václav Surman.

Policisté v Břeclavi chtějí zamezit krádežím a plánují proto zvýšený dohled v lokalitě u hřbitova. „Přes svátky sem jezdí hodně lidí autem a parkoviště jsou plná. To je kromě hřbitova pro zloděje další příležitost,“ vysvětlil zástupce ředitele Jan Cupal.

To, že je na Památku zesnulých hřbitov plný lidí, potrdil i zaměstnanec hřbitova František Kuliš. „Všichni blázní na poslední chvíli. Odpadky musíme vyvážet dvakrát denně. O víkendu tady bylo asi tisíc lidí. Nedalo se ani kde zaparkovat,“ zavzpomínal.
Podle něj je pravidlem, že se každý rok na dušičky ztratí výzdoba z některých hrobů. „A to i přesto, že hřbitov na noc zamykáme. Zloději se sem ale dostanou přes zeď,“ řekl Kuliš.

Ani majitelka pohřební služby Olga Kelemenová, která u hřbitova provozuje obchod s květinami, se v těchto dnech nezastaví. „S věnečkama jsme už téměř vyprodaní. Velký zájem je o svíčky. Hodně práce jsme měli i s dekoracemi, které si u nás nechali lidé připravit,“ vyjmenovala.

Podle jejích slov se na výzdobě hřbitovů projevují módní trendy. „Jde o nové materiály a květiny. Na dekoracích se objevuje ikebana nebo vázání do kříže. Lidé už si také častěji výzdobu kupují. Na dušičky se používají hlavně sušené květiny. Z živých převažují chryzantémy,“ doplnila.

Památku zesnulých přišla na hřbitov uctít i Marie Darmovzalová. „Mám tady pochovaného manžela a jeho rodiče. Na dušičky zdobím hrob o něco lépe, ale jinak sem chodím každý týden.“

 

Dušičky – památka zesnulých


Druhý listopadový den je významným svátkem. Památka zesnulých neboli dušičky vychází ze staré keltské tradice, ze které se později vyvinul i známý americký svátek Halloween. Jak se Památka zesnulých neboli dušičky slaví u nás a jak ve světě?

Památka zesnulých – historie svátku

Dušičky pochází z keltské tradice, ze svátku Samhain. Samhain se slavil v den keltského nového roku, v den, kdy podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Dušičky jsou vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou na tuto skutečnost připraveni a prochází fází očišťování. Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Svíčky, které dnes zapalujeme, jsou pozměněnou formou právě této tradice.

Dušičky / Památka zesnulých ve světě

Dušičky se dnes slaví v celém křesťanském světě a přeneseně i v USA, kde je svátek znám jako All Hallow´s Day neboli Halloween.

Dušičky dnes

2. listopadu lidé navštěvují hřbitovy, aby zavzpomínali na své pozůstalé. Na hroby pokládají věnce a květiny (vyberte květiny vhodné k osázení hrobů) a zapalují svíčky. Den je vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi.
Posmrtná existence

Lidé uctívali své předky odedávna. Při stěhování si dokonce vozili sebou pozůstatky svých předků a komunikovali s nimi. Někteří lidé udávají i dnes, že mohou komunikovat s mrtvými. Často se je pozůstalí snaží prostřednictvím snu varovat před nebezpečím. Pokud se pak předvídaná událost opravdu stane, začne nám hlavou vrtat otázka: opravdu nad námi naší předkové bdí a drží ochrannou ruku? Skeptikové odpoví jasné ne. Ale co vy? Máte zkušenost, díky které s odpovědí váháte?