„Stáží bylo na výběr hodně, a to v různých koutech světa. Pro Indii jsme se rozhodli zčásti díky dostatku informací o projektu a bezproblémové komunikaci s organizátory a i díky neodolatelnosti země,“ usmívá se Adéla Chlumecká.

Jak ji ještě doplňuje Miroslav Mráz, na tak dalekou cestu se vydali i kvůli zvědavosti. „Celý svět očekává budoucí přerod Indie v ekonomickou velmoc,“ uvádí.

Na stáž odjelo dvaadvacet studentů ze čtyř asijských a pěti evropských zemí. „Společně jsme vytvořili skupiny a vymysleli pro studenty nejprestižnější školy ve střední Indii Indore Public School ve věku od osmi do patnácti let zajímavá témata týkající se rozvoje, ekonomie a kultury,“ popisuje Chlumecká s tím, že se chystají zúčastnit i diskuzí a přednášek s vysokoškoláky, chtějí představit Českou republiku, zavítat do neziskových organizací a navštívit tradiční místa.

Život v Indii studenty v mnohém překvapil. „Hned na první nádech je v Indii vše jiné – chaotičtější, živější. Po příletu do Bombaje jsme při přesunu do odletového terminálu mohli vidět probouzející se letištní slum a kouř hořících pneumatik, tisíce součástek, které při troše únavy připomínají rozestavěné kolotoče,“ popisuje Mráz. Jeho kolegyně také hned dodala, že přestože byli teoreticky na rozvojovou zemi připravení, každý den je překvapí něco nového. „Například záchranná služba začala v Indii fungovat teprve nedávno, rodiče stále vybírají dětem partnery, pálivá jídla hlavně Evropanům působí potíže a každodenní záplavy jsou důsledkem neexistující kanalizace,“ uvádí.

Oba se shodují na tom, že srovnávat život v Indii a u nás je nemožné. „Do očí je bijící nedostatek veřejné infrastruktury, život riskující účastníci dopravy, krávy na silnicích a odpad. Vše je v rozestavěném stavu, nicméně vás na mnoha místech lákají reklamy na nejmodernější technologie a různorodé nabídky soukromého vzdělání,“ říká Mráz.

Jejich cestu mohou lidé sledovat také na Facebooku. Založili totiž stránku Adéla a Mirek v Indii. Tam ukazují i fotky.