Náměstí s historickými podloubími i burčákovou policií v pátek přivítá návštěvníky v sedmnáct hodin s divadelním představením Nevídaná pomsta. Po zahajovací fanfáře z hustopečské radnice se v šest večer slavnostně otevřou vinařské mázhausy a dvě hodiny nato dojde i na unikátní ohňové divadlo Kvelb se čtyřmetrovými loutkami.

Hudební program bude poté v režii známého zpěváka 
a žánrově otevřeného hudebníka Petra Bendeho, který se 
o půl deváté představí se svou kapelou. Folklorně bigbítovou notu udrží i netradiční cimbálová muzika Medicimbal, která tentokrát zahraje bez svého stále častějšího hosta – zpěvačky Báry Basikové.

Sobotní program slavností začne už v devět hodin dopoledne, kdy se náměstí promění ve středověké tržiště s celodenní zábavou. Dopoledne tak dojde na středověkou renesanční hudbu skupiny Bakchus, bohatýrskou pohádku nebo Švejk Band. V pravé poledne se dočkají příznivci folkloru a hodinu nato vyrazí historický průvod městem. Slavnostní zasedání Burčákové unie, hustopečského recesistického státního útvaru, pobaví lidi ve čtrnáct hodin. Pak se na pomezí folkloru 
a swingu představí zpěvák Karel Hegner.

V kostýmu zadarmo

Neméně zajímavý multižánrový projekt uvede o čtvrt na šest večer vystudovaná hudebnice a zpěvačka Marta Topferová. Se sestavou Milokraj provede diváky společnou řečí folkloru, jazzu a moderní vážné hudby. A to se skvělými hudebníky, jako jsou houslista Stano Palúch, basista Tomáš Liška či cimbalista Marcel Comendant.

Jelikož o víkendu oslaví Burčákové slavnosti své dvacáté výročí, dojde i na ohlédnutí do historie úspěšné akce. Po videoprojekcích si zahraje domácí kapela Na2fáze.

Hlavní hvězdou dvacátých „Burčákovek" bude další sestava žánrově rozkročená mezi folklorem a chytlavým bigbítem – skupina Čechomor. Kapela, jež vznikla v roce 1988 pod názvem I. českomoravská nezávislá společnost, nyní hrává v ustálené podobě sedmi lidí s kytaristou a zpěvákem Františkem Černým 
a houslistou Karlem Holasem v čele. Společně za sebou má tři ceny Anděl, na dvacet hudebních alb či film Rok ďábla.

Program myslí i na děti. Zábavu s historickým kolotočem, pohádkami či žonglováním organizátoři přichystali na parkovišti pod starou poštou od deseti do sedmnácti hodin. Zasoutěžit si budou moct i dospělí, a to v sedmnáct hodin ve vinařské uličce Na Hradbách, kde budou válet bečky a tahat koštýřem.

Vstupenky seženou zájemci i na místě od jednoho sta do dvou set korun. Děti do patnácti let a lidé v historických kostýmech však na vstupném ušetří.

Autor se zabývá kulturou.