„Prodávat hračky jsme začali doma v jedné místnosti, ze které jsme udělali krámek. Zboží bylo natolik zajímavé pro další firmy, že jsme se rozhodli dovážet zboží z německých velkoobchodů. Dva roky na to jsme začali hračky dopravovat z Asie," vzpomínala na start firmy její majitelka Jana Krůzová.

Od obchůdku až k akciové společnosti v roce 2005 vedla dlouhá cesta. „Díru do České republiky jsme udělali před deseti lety kolekcí česky mluvících plyšáků," vyprávěla Krůzová s tím, že se již prodalo více než 200 tisíc těchto plyšových zvířátek.

A další úspěchy následovaly. Ať už spolupráce s výtvarníkem Ivo Houfem na výrobě Včelích medvídků nebo získání licence na zhotovování postaviček americké firmy Warner Bros známých z televizní obrazovky.

Významná firma

Důležitým mezníkem v historii Mikro Tradingu se stal rok 2011, kdy se sídlo společnosti přesunulo do haly u Podivína. „Byla to zřejmě největší investice společnosti. Proto ani v nejbližší době podobně velkou nechystáme," sdělila Krůzová.

Také počet kolem čtyřiceti zaměstnanců zůstane podle ní stejný. „Tento stav bývá ale proměnlivý. Vyskytují se totiž nárazové akce, kdy potřebujeme hračky zabalit a vyexpedovat. V tom případě přijímáme další lidi," přiblížila majitelka.

Jako stálici a významného zaměstnavatele vnímá Mikro Trading šéf břeclavské pobočky Úřadu práce Lubomír Marko. „Jde o firmu, která je v našem hledáčku a chceme ji v dubnu nebo květnu navštívit. Je to prosperující společnost, která na náš trh patří. Nemáme s nimi žádné negativní zkušenosti," tvrdil.

Jak dodal, firma je důležitá zejména pro Podivín. „Výroba, která ve městě byla, často skončila. Oni a Fruta jsou tam největší zaměstnavatelé," řekl Marko. S tím souhlasil podivínský starosta Stanislav Machovský. „Nejsme s nimi sice v žádném kontaktu, ale každý zaměstnavatel je dobrý," vyjádřil se.

Do Mikro Tradingu přitom dojíždí lidé i ze sousedních krajů. „Hledáme vždy lidi, kteří chtějí pracovat. Ať už mají základní nebo vysokoškolské vzdělání," uvedla Krůzová.

Včelka Mája

Do nové dekády vstupuje firma Mikro Trading s dalšími plány. Získali například licenci na Včelku Máju, VIP Pets nebo zvířátek Zou. Už nyní ve společnosti vybírají hračky pro vánoční trh. „Manžel je kvůli tomu v těchto dnech v Asii," řekla.

Asijský kontinent určuje v hračkářství hlavní trendy. „Téměř všechny hračky, se kterými se lidé na pultech setkávají, jsou vyrobené v Číně. My ale dbáme na to, aby se při výrobě hraček dodržovalo všechno, co je důležité. Sledujeme chemické i technické vlastnosti hraček, aby byly kvalitní a bezpečné," poznamenala Krůzová.