„Babička z toho byla pochopitelně v šoku a nevěděla, co má dělat. Měsíční zálohy vycházely ke dvaceti tisícům korun. Řešili jsme to v rodině a nechali si poradit od odborné firmy. Nakonec jsme vybrali menšího dodavatele, který má mít nakoupené energie předem za solidní ceny. Je to sice risk, ale nová smlouva u velkých hráčů na trhu byla v tuto chvíli pro nás nevýhodná. Jsou to strašné pálky,“ řekl Deníku muž z jihu Moravy, který si nepřál zveřejnit své jméno, redakce ho zná.

Podobných příběhů jsou nyní po krachu společnosti Bohemia Energy a dalších dodavatelů tisíce.

Pomoci se lidem v nouzi snaží například v blanenské charitě, kde jsou pracovníci k dispozici na lince krizové služby. Lidé tam mohou ve všední dny přijít i osobně. Nejohroženější skupinou jsou na energetickém trhu v současnosti především důchodci a rodiny s jedním příjmem. „Mohou k nám přijít s vyúčtováním energií a původní smlouvou. Společně zjistíme, jaké jsou možnosti a budeme řešit, co dál. Klíčové je co nejdříve uzavřít řádnou smlouvu na dodávky energií. Pokud lidé nevědí, jak a kde nového dodavatele hledat, můžeme jim s tím také pomoci, “ uvedla vedoucí charitní krizové služby Martina Modrová.

Ilustrační fotografie.
Vytápění v Blansku: skokové zdražení prověří Energetický regulační úřad

Dodala, že některým lidem vzniká zvýšenými náklady na energie nárok na sociální dávky jako je příspěvek nebo doplatek na bydlení. Popřípadě jednorázová mimořádná okamžitá pomoc. „I s těmito dalšími žádostmi o sociální dávky můžeme lidem poradit,“ podotkla Modrová. Dodala, že v případě nouze přijedou pracovníci charity za lidmi i domů.

Pracovníci vyškovské charity zaznamenali v uplynulých dnech v souvislosti s krachem dodavatelů energií v regionu zvýšený zájem o pomoc. „Čím dál častěji se na nás obracejí lidé s prosbou o potravinovou pomoc. Kolegyně, která to má na starosti, mi potvrdila, že vnímá vysoký nárůst počtu lidí, kteří nemají peníze ani na základní potraviny. Tuto formu podpory jim poskytujeme a jsme připraveni reagovat i na další požadavky, pokud se objeví,“ informovala projektová manažerka vyškovské charity Barbora Němčáková.

Pomoc, zejména starým nebo postiženým lidem, nabízejí na jihu Moravy také přímo v některých obecních úřadech. Například v Suchém na Blanensku. „Jsem prakticky z oboru, takže mi problematika dodávky energií není cizí. V minulosti jsem na obci řešil případy, kdy místní napálili takzvaní energo šmejdi. Řada hlavně starých lidí byla teď vyděšená a bezradná. Pomohl jsem jim vyřídit smlouvy u nových dodavatelů. Bylo jich asi deset,“ řekl Deníku starosta Suchého Jakub Hlubinka.

Svatomartinský košt v centru Brna. Vinaři otevřeli první lahve ročníku 2021 pod touto již tradiční značkou.
Voják na bílém koni a víno: Svatomartinské teče v centru Brna proudem, podívejte

Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, mohou na zaplacení vysokých úhrad za energie využít dávku mimořádné okamžité pomoci. Za mírnějších podmínek než dosud, ale jen dočasně. Pokud nebudou mít žadatelé úspory vyšší než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení, dostanou na uhrazení faktury za energie peníze. „Bude to hranice, ke které nebudeme přihlížet k majetku," informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

O podporu by mohlo podle státních úředníků požádat až několik set tisíc domácností. Úřady práce vyčlení na agendu dávek kvůli energiím pracovníky. „Celkově alokujeme na celou záležitost tisícovku úředníků na příjem a tisícovku na administraci. Předpokládáme, že tak budeme schopni vyřídit deset tisíc žádostí týdně," dodala Maláčová.