Břeclavané dostali v pátek do svých schránek dárek. Za více než sto tisíc korun. Právě na tolik totiž vyšla DVD s více než třináctiminutovou nahrávkou, která přibližuje studii plánovaného parku s miniaturami staveb Lednicko–valtického areálu pod břeclavským zámkem.

„Jedno DVD vyšlo i s obalem asi na deset korun. Přibalili jsme jej ke každé Radnici, které jdou do všech schránek ve městě, takže se zhruba jednalo o deset a půl tisíce kusů,“ vypočítával Pavel Kašuba z břeclavské radnice.

Opoziční zastupitel Richard Zemánek není z takové investice právě nadšený. I proto, že patří mezi zapřísáhlé odpůrce miniatur. „Budou to podle mě vyhozené peníze, které by se daly rozhodně použít na něco jiného, prospěšnějšího,“ myslí si lidovecký lídr.

„Koalice řekne, že DVD se rozhodlo vložit do Radnice zastupitelstvo. Nikdo už ale nedodá, že to není zdaleka názor všech zastupitelů. Rozhodně se nejedná o řekněme osmdesátiprocentní většinu. V takovém případě bych dal prostor i jiným názorům, jak prostor pod zámkem využít,“ argumentoval Zemánek.

Tajemníka břeclavské radnice Dalibora Nedělu kritika DVD překvapila. „Řešení území pod zámkem je jednou z nejzákladnějších investic, která ovlivní tvář Břeclavi na mnoho let dopředu. Není v tom žádná politika. Je věc, která zajímá celé město, a proto si zaslouží plošné zveřejnění,“ obhajoval první elektronickou prezentaci vloženou do městského zpravodaje.

„Je přece logické, že chceme přesvědčit obyvatele, že zvolená cesta je správná. Proto jsme jim nabídli DVD. Počítač má dnes doma téměř každý, takže se lidé mohou na studii v klidu podívat a udělat si obrázek,“ pokračoval Neděla.

Právě skutečnost, že podoba území už je víceméně daná a práce na miniaturách dávno začaly, ale kritizuje odborník na média Rudolf Burgr z Masarykovy univerzity v Brně. Naopak na utracení městských peněz za prezentaci na DVD má podle jeho slov vládnoucí koalice plné právo.

„Problém je v tom, že takový projekt by měla radnice komunikovat směrem k občanům v okamžiku, kdy jde o záměr, aby dali prostor k veřejné diskuzi. I když jsou zvoleni a mají v zastupitelstvu většinu. Teď působí investice do DVD jako zbytečně vyhozené peníze. Je to chyba v komunikaci, kterou se teď snaží dohnat. Měla ale začít dávno předtím, než někdo rozhodl,“ vyjádřil svůj názor Burgr.

Podobně to vidí i zastupitel za ODS Luboš Krátký. „Takové návrhy je potřeba odprezentovat dopředu, nikoliv až je hotovo. Tohle není ta správná cesta. Neudělala se veřejná diskuze, plány se nemodelovaly podle názoru veřejnosti. To je podle mě velká škoda,“ podotkl břeclavský opoziční zastupitel.

Neděla ale trvá na tom, že v tomto případě nejsou útoky politických oponentů na místě. „Opozice má zgruntu jiný názor v řadě oblastí, ale na DVD není politická prezentace, nýbrž stanovisko odborníků a projekt města,“ zopakoval.