Jedna pronajímá pracovní oděvy, druhá vyrábí krmivo pro psy a kočky. Tak zní charakteristiky dvou nových firem, které investovaly nemalé peníze u Velkých Pavlovic a Hustopečí. V čase rekordní nezaměstnanosti konečně alespoň jedna dobrá zpráva pro skomírající trh práce na Břeclavsku.

Dánská firma Berendsen dokončila svoji novou půjčovnu a prádelnu oděvů u Velkých Pavlovic právě v minulém týdnu. „V těchto dnech se stěhujeme. Zkušební provoz chceme zahájit někdy ve druhé polovině měsíce,“ řekl ředitel firmy Berendsen pro Českou a Slovenskou republiku Tomáš Střelský.

Podle něj bude zatím nová česká pobočka potřebovat jen patnáct až dvacet zaměstnanců. „Už je máme, před nedávnem nastoupili do Modřic, odkud se nyní stěhujeme. Jsou převážně z Velkých Pavlovic a okolí. Na jednu směnu nám to zatím stačí. Další přijmeme až podle množství práce,“ pokračoval Střelský.

„My víme, že chtějí počty zaměstnanců navyšovat postupně. Záleží, jaký bude zájem o jejich služby. Je ale jasné, že když někdo investuje sto milionů korun, nedělá to proto, aby zaměstnával čtyři, pět lidí,“ věří slibům vůbec prvního zahraničního investora ve Velkých Pavlovicích starosta města Pavel Procházka.

Při plánovaném rozšíření a vícesměnném provozu hodlá firma s již téměř celostátní působností zaměstnat až stovku lidí. „Každý člověk, kterého vezmou, je dobrý. Nepotřebují žádné specialisty, navíc obsluha praček je vhodná i pro ženy,“ pochvaloval si zaměření firmy, která se chce prosadit s pracovními oděvy šitými firmám na míru, velkopavlovický starosta.

„V dnešní době jsme rádi za každý nový provoz. Pro Velké Pavlovice je to určitě plus, další možnost uplatnění pro vyučené lidi z okolí. Pokud se navíc firma zavede, má tendenci se obvykle rozšiřovat,“ přivítal dánské aktivity na Hustopečsku také ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko.

Ten je rád rovněž za nový závod Hill´s na výrobu granulovaných krmiv pro psy a kočky, který nyní vyrostl u Hustopečí. I proto, že také tato firma, která je součástí obřího nadnárodního koncernu Colgate – Palmolive, se vymyká z dosavadní převahy strojírenských podniků na Břeclavsku.

„Jednali jsme s nimi, inzerovali přes nás pracovní místa. Zpočátku by se mělo jednat o čtyřicet až padesát lidí. V Hustopečích přitom chtějí vyrábět pro střední a východní Evropu, což může znamenat další expanzi. Výroba je sice silně automatizovaná, někdo ale musí zajišťovat logistiku a další nabalující se činnosti,“ upozornil Marko.

Hill´s, který patří mezi světovou špičku v oblasti výživy a péče o zdraví domácích zvířat, už v Hustopečích v únoru zahájil zkušební provoz. Veškeré informace o nové továrně ale firma až do oficiálního otevření drží pod pokličkou.

Podle Marka je důležité, že u obou investorů existuje reálný předpoklad, že na Břeclavsku zůstanou. „Ne jako fabrika na biolíh, která skončila ještě před dostavbou,“ připomněl s tím, že o žádných dalších větších investorech v regionu momentálně neví.

Jeden, nejlépe znovu zahraniční, by se ještě hodil do nové průmyslové zóny i Velkopavlovickým. Další tři menší zájemce, kteří se podělí o hektar a půl půdy, už ale mají. „Někteří by dokonce chtěli začít stavět už letos. Jedná se o tuzemské firmy – vinařství, tiskárnu a výrobu montovaných hal,“ prozradil Procházka.