Tím vším je atmosféra místa, kde obvykle kralují veslaři, nasáklá. „O sportovní výkony nám až tolik nejde, což bylo při naše jízdě zjevné," říká s pousmáním členka Remax týmu Kateřina Uhrová.

V rozjížďce, o které mluví, její parta neuspěla. Ona ovšem nesmutní. Naopak. „Jde nám hlavně o to, abychom se sešli, protože jsme přátele, kteří se už vídají jen zřídka. Bereme to hlavně jako akci k pobavení," pokračuje žena.

Hlavně se neutopit

Zatímco se posádky sladěné do různých barev a s označením týmu, jehož dres hájí, střídají v lodích s dračí hlavou, břehy obsypávají stovky přihlížejících. Přichází, aby fandili kolegům, kamarádům, partnerům, dětem nebo jsou prostě jen zvědaví. Většina z nich drží v ruce foťáky, vodítka se psy nebo napěněný půllitr.

Těžko lze uniknout slovům, která v těch chvílích zní sportovním areálem. Z některých je zřejmé odhodlání, z dalších opatrnost a z jiných zase zdůrazněná potřeba týmového ducha.

„Musíme to toho dát všechno!"

„Hlavně se neutopit."

„Pojďme na pokřik."

Ačkoliv si závodníci na hladině Dyje nedarují ani milimetr, na souši se shodují: Je třeba táhnout za jeden provaz. „Než závody začnou, je důležitý trénink, aby se posádka sehrála. Je nás dvacet, z toho čtyři povinné ženy. Není to jen o svalech, ale o sladění veslování. Trénink je opravdu velmi důležitý," vypráví Jan Michálek, jenž bojuje za oranžový tým ZFP Group.

Jedna z jeho mnoha soupeřek, Kateřina Uhrová, doplňuje: „Člověka to přivede k tomu, že se musí přizpůsobit. Není to jen tak. Posadili jsme ty nejsilnější dopředu a my ostatní jsme pak nestíhali."

Cena pro plavce

Závody jsou zároveň přehlídkou řady firem patřícím k výrazným zaměstnavatelům v regionu. Nechybí ani parta z městského úřadu. „Hodně to utužuje kolektiv," pochvaluje si Michálek.

Akce se účastní 25 týmů, což je v pětileté historii rekordní počin. Nejvytrvalejšími jsou nadšenci říkající si Výběr z bobulí.

Většina týmů je z Břeclavi nebo blízkého okolí, pouze tři lze považovat za brněnské. I to však stačí, aby se výrazně podepsaly do výsledkové listiny. Argonauti z Brna vyhráli závod na jeden kilometr a bronz získali rovněž v kategorii přátel na trati 200 metrů. „Se závodem jsme velmi spokojení. Řešili jsme pouze jednu havárii, kdy se jeden z týmů při otočce převrhl do vody. Všechno ale dopadlo dobře bez jakékoliv újmy. Dali jsme jim poté zvláštní cenu pro nejlepší plavce," tvrdí ředitelka závodu Slávka Kouřilová.