Elektronické recepty musí lékaři od ledna vydávat povinně. Od ledna proto Kosek ordinuje jen v Pohořelicích a Moravanech na Brněnsku. „Někteří pacienti za mnou dojíždí, jiní ne. Třeba z Drnholce to mají blíž a s lepším spojením do Mikulova,“ podotkl lékař.

V Drnholci zavírá po čtyřiadvaceti letech. V městysu nyní pediatr chybí. O ukončení své pediatrické praxe informovala také Zdenka Kuželová v Lanžhotě na Břeclavsku.

Podle předsedy České lékařské komory na Břeclavsku Karla Klanici přestanou kvůli novince v okrese ordinovat jednotlivci. „Těmto lékařům je kolem sedmdesáti let. Rozhodli se, že už jim to nestojí za to,“ konstatoval Klanica.

BEZ POKUT

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch považuje zavedení e-receptu za správnou cestu. „Ujišťuji pacienty, že léky na svůj recept vždy dostanou. Lékařům garantuji, že za případné vystavení listinných receptů jim letos nehrozí sankce,“ řekl v úterý.

E-recepty budou dál i na papíře, ale pacienti si je mohou nechat poslat i jako SMS nebo e-mail. „Pokud to bude možné, nemusí navštívit lékaře, ale ten jim ho může vystavit na dálku. Je to výhoda zejména u chronicky nemocných,“ dodal ministr.

Kosek však v úterý upozornil na problémy s tištěním e-receptů. „Volali mi z lékárny, že mi počítač tiskne kratší čárový kód. Jsme lékaři, a ne ajťáci,“ zlobil se.

Na fungování e-receptů jsou pacienti zvědaví, mezi nimi i Radek Souček ze Znojma. „Mám několikero léků, které pravidelně roky užívám. Předepisují mi je pravidelně při kontrolách, na které chodím jednou za čtvrt roku,“ svěřil se muž.

Ještě poslední pracovní den roku 2017 měli v břeclavských lékárnách problémy, v úterý s načtením e-receptu přes SMS nebyly potíže ani v menších, třeba v Shopping centru či na pěší zóně u gymnázia. „Na e-recept vydáváme léky už od podzimu, ale stále se učíme. Už jsme se setkali i s čárovým kódem na vytištěném mailu,“ sdělila lékárnice Světlana Mikitková.

Podle zastupující ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové k úterní třetí hodině odpoledne lékaři předepsali už téměř 146 tisíc elektronických receptů a na víc než devětaosmdesát tisíc si pacienti vyzvedli své léky.

Elektronický recept
• Je lékařský předpis v elektronické podobě, každý má unikátní kód.
• Lékaři mají od roku 2018 povinnost všechny recepty evidovat, první rok jim ale za její nedodržování nehrozí pokuta.
• Recepty budou dál tištěné na papíře, nebo si je pacienti mohou nechat poslat jako SMS zprávu, e-mail či zobrazit v aplikaci v mobilu.
• Některé léky mohou být vydané i na dálku bez návštěvy ordinace.
• Lék si lze vyzvednout v jakékoli lékárně, recepty jsou platné 2 týdny.