Jako důvod uvedl právě EET. „Zavedení pokladny není zdarma, a když náklady promítnete do ceny piva, nikdo na něj nepřijde. V malé obci zkrátka není možné zdražit třeba na osmadvacet korun," reagoval Kališ v rozhovoru pro Břeclavský deník Rovnost.

Zejména přes zimu fungovala hospoda u hřiště nárazově.

Ve vsi však částečně plnila funkci společenského místa, kde se lidé scházeli o víkendech nebo třeba ve dnech kolem Vánoc. Kališ není zdaleka sám, kdo pohostinství uzavřel. Další podnikatelé a živnostníci se rozhodují nad úpravami cen a nabídky. Povinnost elektronické evidence se od čtvrtka vztahuje na restaurace či hotely.

LIDÉ PŘESTANOU CHODIT

V co nejmenší dopady na ceníky doufá například Radka Hrdinová z Lanžhota. „Moc se mi to nelíbí. Zbytečné mi to přijde hlavně u malých hospod na venkově, kde nejsou tržby nijak vysoké. Pokud více zdraží pivo, obávám se, že lidi přestanou chodit. Už teď mnohdy zvažujeme, jestli si je dáme doma levněji, nebo půjdeme do hospody," říkala Hrdinová.

Jaké dopady nová povinnost přinese, čeká provozovatel břeclavského kina a kafeterie Luděk Kabelka. Tamní obsluha je pod náporem zákazníků většinou nárazově. „U nás je to specifické tím, že musíme obsloužit množství lidí v krátkém čase. Třeba sto za deset minut, kdy chtějí chvíli před zahájením filmu jen pet láhev s pitím," sdělil Kabelka.

Beze změn funguje hotel mikulovského podnikatele Petra Marcinčáka. „Pokladny jsme měli odjakživa, nahráli jsme do nich jen potřebný program. Žádné problémy nenastaly," oznámil Marcinčák.

Otec elektronické evidence – ministr financí Andrej Babiš – si od systému slibuje odbourání daňových úniků. Ve čtvrtek byl s jeho fungováním spokojený. Od půlnoci do čtvrtečního poledne bylo podle něj vydáno tři čtvrtě milionu účtenek. „Stav provozu je bez problémů," řekl Babiš.

Ten tvrdí, že EET není důvod ke zdražování. Argumentuje současným snížením daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z jednadvaceti na patnáct procent.