„Přes den budou mladí tvořit, večer se pak uskuteční interaktivní besedy,“ popsala stručně program v galerii Sylva Chludilová.

Na všechny zájemce bude také letos čekat několik předních lektorů. Historii a tradice židovství přiblíží v neděli a v pondělí od sedmi hodin večer překladatel, herec a ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem Jaroslav Achab Haidler.

Na dokumentární film se zaměří v úterý také od sedmi hodin beseda a projekce vedená Fedorem Gálem, výtvarný obor představí brněnský grafik a pedagog František Borovec. Hostem bude například spisovatel Arnošt Lustig, který vystoupí ve čtvrtek v sedm hodin, nebo ředitelka Centra Franze Kafky v Praze Markéta Mališová.

Smyslem sympozia je podle Chludilové dát možnost mladým rozšířit si obzory a ztvárnit předané vědomosti v autentickém prostředí, tedy v bývalém židovském městě. Vyvrcholením celotýdenní akce je páteční závěrečná vernisáž, kde studenti svá díla představí veřejnosti.

Na myšlenku uspořádat takovou akci přivedla Sylvu Chludilovou zejména zkušenost s neznalostí mladých týkající se židovství a jeho historických souvislostí. „Z ní pak pramení nesmyslné názory a předsudky, se kterými se často setkávám,“ naznačila s tím, že akce je přístupná všem zájemcům.

DANA SMRČKOVÁ