Studenti z celé Moravy tvoří od pátku v mikulovské Galerii Efram. Už potřetí totiž uspořádala její provozovatelka Sylva Chludilová sympozium, ve kterém vznikají díla výtvarná, hudební a letos i světelná. Eframovic děti, jak studentům říká, zůstanou v Mikulově až do pátku.

„Jezdí sem hlavně žáci z uměleckých škol. Přijít ale může kdokoliv, i proto pořádáme mnoho doprovodných akcí. A to s židovskou tematikou. Není až tak důležité, jaká umělecká díla tady vzniknou. Přednější je proces tvorby. Tedy aby studenti u toho také přemýšleli, co a proč dělají,“ prozradila Chludilová, které letos přivítala v galerii na dvacet zájemců. A někteří přijeli už potřetí.

Impulsem pro pořádání sympozia s židovskou tematikou byla Chludilové výstava před třemi lety, které se zúčastnilo mnoho mladých lidí. „Zjistila jsem, jak velká je neinformovanost o židovství. A když pak vidíme, kolik právě mladých se hlásí opět k nacismu, tak je nutné něco dělat,“ netajila se důvody.

Každý den tak studenti chodí do galerie pracovat. Někteří malují, jiní fotí a dokumentují akci. „Přijeli jsme s manželem z Brna. Židovská tematika nás zajímá už delší dobu, takže jsme se rozhodli, že letošní dovolenou strávíme trochu jinak. A to tvorbou. Jsme nadšení, program je opravdu zajímavý,“ uvedla Johana Merta, jež v neděli vytvářela skici pro budoucí plátno. Její muž Ondřej se zase připravoval na čtvrteční noc, kdy lidem představí světelné instalace.

Díla, která mladí umělci v Mikulově vytvoří, uvidí nejdříve tamní obyvatelé a návštěvníci města. A to v pátek od tří hodin. Chludilová by však chtěla udělat putovní výstavu. „Máme tady i budoucí architektku, která chce zpracovat návrh pomníku. Sympozium jsme zaměřili na vzpomínku na jednadvacet maďarských Židů, kteří zemřeli na sklonku války. A na hřbitově mají jen malý pomníček,“ doplnila provozovatelka galerie.

Ohlas sympozia je už velký. A někteří studenti se do Mikulova vracejí rádi. „Jsem tady už potřetí. Jsem z Přerova. O akci jsme se dozvěděla ještě na střední škole. Je to pro mě už určitá tradice, že sem v létě zavítáme s přáteli,“ usmívala se Veronika Holíková, která si hraje s hebrejskou symbolikou, jež přetváří k obrazu svému. Tentokrát to bude diagram, který zobrazuje citovou a racionální cestu.

PROGRAM
pondělí: 17 hodin
– Lormova abeceda v praxi, lektorkou je Jiřina Falková
pondělí: 19 hodin
– Co jídají andělé – mystické pohádky a příběhy
úterý: 17 hodin
– taneční skupina Rut
středa: 17 hodin
– Mikulovský židovský hřbitov – představení projektu Kešet
čtvrtek: 21 hodin
– Světelné instalace Ondřeje Merty
pátek: 15 hodin
– zahájení výstavy Sympozia Efram 2011