„Zábavných i poučných zastavení jsme si tentokrát pro malé a velké připravili hned dvacet, což je rekordní počet. Hlavní linku z našeho pohledu držely poznávací úkoly k naší krásné Pálavě, k tajům lesů, ale i k odpadům, a zvlášť pak bioodpadům,“ popisovala ředitelka Centra ekologické výchovy Pálava Eva Rezáčová.

Jak dodala, v těsném závěsu se držely rukodělné práce. „Lidé si mohli vyrobit origami, drátěný stromeček, ptáčka z odpadů, ruční papír, vlněnou vypichovanou ozdůbku či pravítko nazdobené ubrouskovou metodou,“ vyjmenovala Řezáčová, podle jejíchž slov se oblibě mezi přítomnými těšilo také sázení vrb do ručně dělaných květináčů či kompostu.

„Dopolední dění účastníkům zpříjemnila nevtíravá, ale svižná panevropská směsice melodií a písní v podání Matěje Koláře a Predaraga. Napětí zase přinesli šermíři ze sdružení Fidencio Honor,“ vyprávěla Řezáčová.

Jak dodala, později zase ovládlo prostor i pozornost divadlo Kufr se svým představením Balady Nevěsty a Smrti. „Milým překvapením byl novátorský nápad místních jeskyňářů, kteří osvětlili své prohlídky měkkým světlem svíček místo ostré záře reflektorů. Počet šesti set návštěvníků potvrzuje, že se myšlenka osvědčila,“ usmívala se.

Vrcholem dne bylo jako tradičně losování cen pro jednotlivce a rodiny za Krmení Hliníkožrouta a Bateriožrouta. „Klasicky a neúnavně se znovu na prvním místě udržely děti z Mateřské školy Pod Strání v Mikulově, kterým se podařilo sesbírat 116 kilogramů hliníku a 168 kilogramů baterií. Druhé místo vybojovala školčata z Mateřské a základní školy Sedlec. Ta se zaskvěla více než osmaosmdesáti kilogramy hliníku a šestaosmdesáti kilogramy baterií. Na třetím místě skončily děti ze Základní školy Novosedly. Vysbíraly devětatřicet kilogramů hliníku a téměř dvacet kilogramů baterií,“ vyzdvihla šikovnost malých ekologů Řezáčová.