Zdražování energií se příští rok dotkne Jihomoravanů. Více zaplatí za elektřinu, plyn i vodu. „Ale vzhledem k tomu, že je zdražení asi o jednotky procent, tak nás to nezruinuje. Navíc nám teď přidali důchod,“ reagovala důchodkyně Gustava Kaiserlichová.

V průměru o devět procent více zaplatí obyvatelé za elektřinu například u jednoho z největších dodavatelů firmy E.On. Pro více než polovinu jejich klientů půjde o desítky korun měsíčně. „Zvýšení ceny se ale dotýká pouze lidí, kteří nemají fixované ceny energie. Klientům jsme už v průběhu roku doporučovali, aby si cenu energie zafixovali,“ uvedla mluvčí E.Onu Martina Slavíková.

close Srovnání cen za energie. info Zdroj: Redakce zoom_in

Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Czech Fundu navýší některé společnosti ceny elektřiny hned zkraje roku 2019 až o deset procent. „Kdo tvrdí, že ceny zvyšovat nebude, na toho pozor! Zvláště menší dodavatelé elektřiny jsou zdražováním někdy ohrožení i existenčně a jejich podomní prodejci budou zejména na staré lidi vyvíjet tlak, aby se upsali,“ varoval Kovanda.

Ekonom řekl, že za zdražením elektřiny stojí dva faktory. „Může za to růst cen uhlí na světovém trhu a růst cen emisních povolenek (nástroje, které Evropská unie vytvořila, aby mohla splnit závazek snížení emisí skleníkových plynů pozn. red.) na evropském trhu,“ vyjmenoval Kovanda.

O pět až osm procent podle něj v průměru podraží také plyn. Ceny navyšuje i firma Innogy. Jejich klienti zaplatí měsíčně o desetikoruny navíc. „U zákazníků, kteří na plynu jen vaří, naroste měsíční platba průměrně o patnáct korun. Domácnost, která plynem ohřívá vodu a vytápí byt, si nově připlatí v průměru devětatřicet korun za měsíc,“ vyčíslil mluvčí Innogy Pavel Grochál. Přesto podle něj zaplatí klienti Innogy v roce 2019 za plyn výrazně méně, než třeba v roce 2012.

Bezmála sto korun za kubík vody zaplatí lidé na Břeclavsku. Cena vodného a stočeného tam stoupne o pět procent. „Ve zvýšení se projevují především zvýšené náklady na energie, mzdy zaměstnanců a na opravy a nutné investice do obnovy a modernizace vodohospodářské infrastruktury,“ sdělila ředitelka společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Pavlína Vlková.

Hned po oznámení někteří lidé zdražení vody kritizovali na sociálních sítích. „Čím víc lidi vodou šetří, tím víc se zdražuje,“ poznamenal jeden z diskutérů.

Naopak snížení ceny tepla pro příští rok ohlásila městská společnost Teplo Břeclav. Nejvíce si mají polepšit odběratelé v centru, kde sazba klesne o devět procent. „Ceny energií sice obecně stoupají, naší městské společnosti se ale podařilo uzavřít výhodnou čtyřletou smlouvu o dodávkách tepla,“ vysvětlil jednatel Tepla Břeclav Milan Pospíšil.

Společnost má v dalších letech provozovat centrální kotelnu v bývalém břeclavském cukrovaru, čímž dojde podle Pospíšila k úspoře nákladů. Tento krok navazuje na investice do modernizace technologie na sídlišti Na Valtické a v kotelně Sladová.