Dvě stě dvacet starostů malých obcí z celé České republiky poslali lidé do soutěže nazvané Poštovní spořitelna Starosta roku. Břeclavsko má čtyři zástupce, společně s Blanenskem na jižní Moravě nejvíce.

„Vůbec nevím, že jsem v soutěži. Mluvilo se o tom, ale nikdo mi neřekl, že přihlášku odeslal. Nemám pocit, že dělám něco výjimečného, určitě mě to ale potěšilo. Jsem ráda, že je viditelná práce, která se odvádí,“ byla mile překvapená kostická starostka Anna Bradávková, která tak může získat sto tisíc korun pro obec.

A také rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.

K přihlášení stačilo získat na přihlášku dvacet podpisů od občanů daných obcí. Což by se některým lidem mohlo zdát málo. „Doneslo se ke mně, že to komunisté dostali jako stranický úkol. Ta soutěž podle mě není fér,“ poukázal František Gajda z Kostic.

Nominace mohli lidé posílat do třetího září, teď už vítěze vybere porota. A to ze šestašedesáti starostek a sto čtyřiapadesáti starostů.

„Nyní jsou přihlášky u sedmičlenné hodnotící komise, která je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny. Po vyhodnocení přihlášek navštíví komise pět nejlépe ohodnocených kandidátů, aby se na místě seznámili s jejich prací a s životem obce,“ popsal další postup ředitel spolupořádající Nadace VIA Jiří Bárta.

Dalším postupujícím je i starosta Němčiček Petr Slezák. „Je to mladý člověk, který se rozhodl s námi v obci žít a dělat maximum, aby se Němčičky udržely. A to spolu s tradicemi, sportem, školou i školkou. Prostě aby tady byl život. Takového člověka jsme hledali hodně dlouho, na funkci se připravoval a od začátku nic neskrýval,“ vysvětlil důvod, proč získal starosta důvěru Němčičských, Pavel Stávek. I on starostu podpořil.

„Pokud mě občané nominovali, znamená to, že mi věří a jsou spokojení s mojí prací. Děláme pro obec spoustu věcí, například jsme navýšili parcelní místa. Poprvé jsme se přihlásili do soutěže Vesnice roku, kde jsme také uspěli. Ale jsou to i věci kulturní nebo které se týkají životního prostředí,“ přemýšlel nad důvody, proč je v soutěži, starosta Slezák.

Jak dodal, pokud by se mu podařilo vyhrát, měl by určitě radost, a výhra by se do obecního rozpočtu také hodila.

Spokojená je i starostka Hlohovce Jana Vlková. „Jsem ráda, že někdo oceňuje moji práci, ale je to zásluha celého týmu. Určitě se nám spousta věcí v Hlohovci povedla. Nevěřím, že by všichni občané byli spokojení, ale i tak děkuji,“ neskrývala radost.

Nejvíce si váží především toho, že se podařilo aktivovat jiné spolky, které připravují kulturní akce. Obec získala i potřebné dotace například na sběrný dvůr nebo školu.

Posledním zástupcem Břeclavska je Michal Vago z Jevišovky. „Je to dobrá věc, protože ohodnotí práci, kterou jsem tady za těch více než deset let vykonal. Opravili jsme silnice, zavedli plyn, vybudovali kanalizaci, udržujeme zeleň. Už to přihlášení je pro mě ocenění,“ podotkl.

I podle něj se vždycky najde někdo, komu se něco na práci v obci nelíbí. Ale třeba v Jevišovce jsou změny za poslední dekádu hodně viditelné.

Vítěze komise vybere do listopadu.