Jde o hodně. O korunky do Malé encyklopedie českých a moravských vín.

„Vína posuzují nejlepší hodnotitelé v republice. Je tady Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk, Marek Šťastný, Josef Peřina i další známá jména,“ ukazuje vinařský publicista Branko Černý, který zajímavý projekt vymyslel.

Malá encyklopedie je spojená s největší soutěží tuzemských vín. Při jejím vzniku degustátoři ohodnotí stovky vzorků. „Letošní třetí ročník je dvojnásob rekordní. Počet vín poprvé překročil tisíc vzorků. Přihlásilo je sto padesát devět vinařů. Pochopili, že to děláme pro ně, ne pro sebe,“ pochvaluje si zvýšený zájem rodák z Prahy, který našel druhý domov v Němčičkách.

Soutěž je jedinečná také v tom, že využívá unikátní počítačový program, do kterého vkládá prostřednictvím počítače své hodnocení každý degustátor. „Pokud vypnou proud, půjdu se oběsit,“ přiznává Černý v žertu slabé místo moderní techniky.

Hodnocení trvá šest dnů. Nejlepší vína organizátoři odtajní ve druhé polovině září. Kompletní výsledky se veřejnost dozví třicátého října s novou encyklopedií.

Pro hodnocení se ustálil systém korunek. Maximum je pět, minimum jedna. „Chtěli jsme, aby byl systém přehledmý a každý hned věděl, co si o tom víně má myslet,“ vysvětluje autor publikace, který se k vínům dostal přes gastronomii.

„Vína s pěti korunkami jsou skutečně výjimečná. Bude jich jen osmnáct. Na čtyři korunky dosáhne asi devět procent vzorků, na tři devatenáct procent. I jedna korunka ale znamená kvalitu. Nejhorší vína se v encyklopedii vůbec neobjeví,“ uzavírá Černý, podle něhož se má víno hlavně chválit. Ne hanět.