Sport i vinařství jsou emoce. Za obojím se schovává množství dřiny a odříkání. Jakmile se něco pokazí, další šanci má vinař až za rok. A fotbalista na mistrovství Evropy? Zase až za čtyři roky. Touto spojitostí zdůvodnil novosedelský vinař Pavel Foltýn již tradiční spolupráci s českou fotbalovou reprezentací. Z té i letos vzešla speciální limitovaná edice tří odrůd vína pro fotbalové Euro.

Význam největší sportovní události roku podtrhují podle bratrů Foltýnových noblesní barvy bílá, černá a červená, přičemž každá odrůda má svou vlastní. Na každé lahvi jsou zobrazeny také vlajky jednotlivých zemí, s nimiž se čeští borci utkají v základní skupině.

close Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol. info Zdroj: se svolením Pavla Foltýna zoom_in Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol. „Černý je král vín, a to Ryzlink rýnský ročníku 2022 v pozdním sběru. Bílý pak Hibernal ročníku 2023, taktéž v pozdním sběru. Rulandské šedé, pozdní sběr z ročníku 2023, má pak barvu červenou,“ představil Pavel Foltýn.

Ani výběr odrůd není náhodný. „Chtěli jsme jednu tradiční odrůdu z Moravy. Váhali jsme mezi Ryzlinkem vlašským a Ryzlinkem rýnským. Nakonec jsme zvolili krále vín, kterým je Ryzlink rýnský. Doplnili jsme ho aromatičtější a modernější odrůdou Hibernal a Rulandským šedým. Všechna tři vína jsou sušší,“ pokračoval Pavel Foltýn, jenž společně s bratrem vůbec první reprezentační vína vytvářel již k evropskému šampionátu, který v roce 2008 společně hostilo Rakousko se Švýcarskem.

close Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol. info Zdroj: se svolením Pavla Foltýna zoom_in Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol. Speciální edici tvoří asi tisícovka lahví. Většina z nich bude k pití v Českých domech v Lipsku a Hamburku. K dostání však budou pro sběratele po dobu tří týdnů i na eshopu vinařství Vinofol. „Naším cílem není vína prodat, ale spíše nabídnout podobně hrdým a pyšným fanouškům, jakými jsme i my, něco speciálního na památku. Chtěli jsme zdůraznit, že za naším týmem stojíme a podporujeme ho. I kdyby se nedařilo,“ podotkl Pavel Foltýn.

Věří, že i sami fotbalisté budou mít důvod si na závěr turnaje některé z reprezentačních vín ochutnat. „Jsou to profíci, takže teď určitě nepijí,“ usmíval se novosedelský vinař.

Zdůraznil, že bez podpory týmu z vinařství by žádné reprezentační víno nikdy nevzniklo. „Obrovsky bychom chtěli všem poděkovat za pomoc. Zvládli jsme to i díky nim. A díky celní správě, která nám pomohla legislativně, abychom mohli vína do Německa vůbec převést,“ vyzdvihl Pavel Foltýn, který s bratrem obhospodařuje na sto padesát hektarů vlastních vinohradů.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V poli u Bořetic se zabydleli žraloci. Prosím, nekrmit!

V poli u Bořetic se zabydleli žraloci. Prosím, nekrmit! | Video: Deník/Iva Haghofer