Aktuálně k volbám do Evropského parlamentu: www.denik.cz/eurovolby

Nejvíce, a to 25,88 procent lidí, přišlo k volebním urnám na Hustopečsku. Následuje 22,7 procent pro Břeclavsko a 22,3 procenta lidí odvolilo na Mikulovsku.

„Co se týče samotné Břeclavi, tak z 20 950 voličů odvolilo 4 800 lidí, tedy asi každý pátý,“ sdělil Ján Janovíček z oddělení evidence obyvatel břeclavské radnice. Pro Břeclav to znamená volební účast 23,1 procent. Celý správní obvod, to znamená osmnáct obcí s pětapadesáti volebními okrsky, zaznamenal o osm desetinek horší výsledek.

„Účast byla jen o něco málo menší než při prvním eurovolbách před pěti lety,“ zhodnotil volební průběh Janovíček. Tehdy přišlo na Břeclavsku k urnám 24,6 procent lidí, v Břeclavi to bylo 23,3 procent voličů.

Nejvyšší zájem o vhození hlasovacího lístku do urny při letošním volbách do Evropského parlamentu projevili lidé v Týnci (32,5 procent) a Hruškách (30,1 procent). Naopak nejméně voličů přišlo z Nejdku (12,6 procent), což je volební okrsek Lednice.

Nejvyšší účast v břeclavském okrsku zaznamenala volební komise v budově Obchodní akademie, kde odvolilo pětatřicet procent lidí. Následoval Domov seniorů Břeclav s třiatřiceti procenty. Okrsky, kde měla komise nejméně práce, byly v Břeclavi tři, ovšem kousek od sebe. Jednalo se o sídliště Na Valtické, kde se volební účast pohybovala od 13,7 do 15,5 procent. Z celkem zhruba tří tisíc voličů tam svého hlasovacího práva využilo asi jen 450 lidí.

To ve správním obvodu Hustopečska, který zahrnuje dvacet obcí s pětadvaceti okrsky, byl o volby o něco větší zájem. Z 22 519 voličů přišlo k urnám 5 828 lidí, tedy asi každý čtvrtý. Vyjádřeno procentuálně je výsledkem číslo 25,88. „Účast byla v průměru všude stejná, bez větších rozdílů. Řekla bych, že celkově byl o volby menší zájem ze strany starších lidí. Zaznamenali jsme málo pochůzek s volebními urnami,“ sdělila vedoucí odboru kanceláře tajemníka hustopečské radnice Blažena Švestková.

Na Mikulovsku, to znamená v celkem sedmnácti obcích s pětadvaceti volebními okrsky, vhodilo obálku se svými kandidáty do Evropského parlamentu 22,3 procent lidí. Konkrétně v Mikulově to bylo o devět desetin procenta více.

„Nejmenší volební účast byla v Brodě nad Dyjí, a to patnáct a půl procenta. Nejvíce naopak v Klentnici – třicet procent,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí mikulovské radnice Alena Vargová. Všimla si, že do volebních místností v Mikulově vážili své kroky spíše starší lidé.

Související články vpravo nahoře