V Bulharech, kde se utrhl kus svahu nad korytem řeky Dyje a ohrozil několik domů, byla situace zřejmě nejkritičtější. U jednoho z domů se svah přiblížil na vzdálenost pár metrů. V obci i nadále zůstávají specialisté z hasičského praporu z Hlučína. „Dokončuje se zpevnění paty svahu, kam přišly velké kameny. Momentálně se také připravujeme na vybudování opěrné zdi. Podle našeho odhadu, by mohlo být vše hotové do šestnáctého října," uvedl bulharský starosta Jiří Osička.

Kvůli obavě z dalších sesuvů a nařízené evakuaci opustilo své domácnosti sedm lidí ze dvou nejohroženějších domů. Evakuace zůstane platná do doby, než bude opěrná zeď hotová. „Do domů mají omezený přístup," podotkl Osička. Postup prací podle něj pokračuje bez nenadálých komplikací. Kromě profesionálních hasičů vypomáhají na místě také domácí dobrovolníci. Místo zásahu sledovaly tablety a bezpilotní letoun Kingfisher od specializovaných soukromých firem.

Následky zářijových přívalových dešťů zaměstnaly na pět set lidí, přibližně polovinu tvoří hasiči. Potřeba byly desítky kusů techniky. Krizové štáby zasedaly ve všech třech postižených obcích. Do Bulhar se vrátí zítra ráno. Dosavadní náklady záchranných prací jsou v řádech milionů korun.