Čeští středoškoláci uspěli v silné konkurenci dvaapadesáti týmů z pětadvaceti států. „Mým úkolem za fyziku bylo sestavit graf. Znázorňoval, jak červené a bílé víno pohlcuje světlo. Nebo dokázat, jak ve skutečnosti vypadá kapka vína,“ říká Kamenský o své práci. Soutěž se uskutečnila na přelomu dubna a května. Vyhrál ji s chemikem z Brna a biologem z Prahy, se kterými musel utvořit tým.

Každý ve skupině sice měl svůj úkol, ale i tak se museli všichni spoléhat jeden na druhého. „Některé týmy měření nedokončily vůbec. My jsme si pomáhali. Když jeden nestíhal, pomohl mu druhý, který měl už hotovo,“ popisuje okolnosti klání břeclavský gymnasista.

Mladý fyzik David Kamenský vyhrál společně se třemi středoškoláky evropskou vědeckou olympiádu.Zdroj: Deník / David KvapilVybraní jsou vždy nejlepší ve svém oboru. „Poznali jsme se až na celorepublikovém výběrovém kole v Hradci Králové. Skvěle jsme si rozuměli,“ povídá Kamenský.

Hlavním tématem evropské soutěže bylo pěstování révy vinné a výroba vína. O tom nikdo z účastníků nevěděl. „Můj děda je vinař. Občas mu chodím pomáhat, ale vinařství není můj koníček,“ prozrazuje šestnáctiletý mladík. Minulý rok byl ve fyzikální olympiádě první v Jihomoravském kraji.

Nejúspěšnějším řešitelem se potom stal na celorepublikovém kole v oboru fyzika. „V Lublani byla soutěž více praktická než u nás. Pro běžného studenta gymnázia by byly velmi náročné obě. Ve Slovinsku jsme navíc měli kratší čas, než bývá obvyklé na krajských olympiádách,“ říká Břeclavan.

Na svůj nedávný velký úspěch se však nijak zvlášť nepřipravoval. Pouze fyzikální kroužek navštěvuje pravidelně. „Na fyzice mě baví možnost experimentování a logického myšlení. V budoucnu bych se rád zabýval astrofyzikou, kde ještě spousta neprozkoumaných oblastí,“ odhaluje gymnasista, kterého navíc baví matematika.

DAVID KVAPIL