Qinn Invest je v exekuci. Touto informací překvapil břeclavský zastupitel Oldřich Ryšavý z ČSSD ve středu večer mnohé své kolegy v zastupitelstvu. Dost zásadní poznámku pronesl při projednávání výkupu pozemků nutných pro výstavbu lesoparku pod tamním zámkem.

„Když se podíváte na obchodní rejstřík, zjistíte, že na firmu Qinn Invest je uvalena exekuce. Stojí za úvahu, jestli skutečně bylo strategicky správné s firmou spolupracovat na tak závažném projektu uvnitř města,“ šokoval Ryšavý informací týkající se chomutovské firmy, která chce ve městě stavět hobby market.

Protože se však při hlasování jednalo o výkup pozemků pro lesopark, které nemají se zmiňovanou firmou nic společného, vedení města na jeho připomínku nijak nereagovalo.

To, že na firmu byla skutečně exekuce uvalena, ovšem potvrdil i jednatel společnosti. Hned ale popřel, že by měla nějaké nesplacené závazky.

„Došlo k omylu, je to několik měsíců stará věc. Byl to omyl soudce, který o tom rozhodl, a jednalo se asi o částku padesát tisíc korun. Bylo to neoprávněné, dávno už máme rozhodnutí o zastavení exekuce. Šlo o pochybení okresního soudu v Chomutově, konkrétního úředníka. Peníze jsme už předtím zaplatili,“ reagoval jednatel Qinn Investu Jiří Pěchota.

Jak dodal, podle něj úředník soudu ignoroval skutečnost, že mu veškeré podklady o zaplacení dávno firma doručila. Příkaz k exekuci přesto vydal. „Byl to omyl, který nás samozřejmě poškozuje. Mohli bychom se možná i soudit a třeba bychom i něco vysoudili,“ neskrýval včera Pěchota své rozhořčení.

„Informace o exekuci se objevila na obchodním rejstříku. Nedíval jsem se, jestli je už vymazaná. Nezpochybňuji, že to mohla být přechodná záležitost,“ připustil Ryšavý, že nezná podrobnosti.

„Myslím si ale, že exekuce na majetek partnera města, který připravuje tak zásadní projekt, může výrazně ovlivnit to, co se ve městě bude dít. Mělo by to být městem ostře sledované,“ domnívá se s tím, že firma jako taková ho vlastně vůbec nezajímá.

„Co mě ale zajímá, je záměr, podle kterého chce společnost ve městě vybudovat hypermarket na tak rušné ulici. To považuji za špatné,“ zopakoval Ryšavý své dřívější výhrady.

Starosta Břeclavi Dymo Piškula informaci o exekuci na zastupitelstvu zaznamenal, přesto to podle jeho slov nemá na město žádný vliv.
„Město s firmou Qinn Invest nemá žádné vazby. My jsme jim neprodávali žádné pozemky, nekonaly se žádné obchodní transakce. Jenom jsme změnili územní plán tak, aby na pozemcích, které si společnost kupuje od soukromých osob, mohla postavit velkoprodejnu. Ve smlouvě mají dáno, že to musí být hobby market,“ vyjádřil se.

Jak uvedl, společnost splnila to, co měla. „Jestli existovat bude, nebo ne, na nás nemá žádný vliv. Ze strany zastupitele Ryšavého to bylo spíš politikaření,“ domníval se.

„Myslím si, že tato informace by pro vedení města měla být významná,“ trvá ovšem Ryšavý, který je zároveň radním Jihomoravského kraje, i nadále na svém.