Právě fíkovníky jsou podle pěstitele u lidí zřejmě nejvíce žádané. „Zájem mají i o granátová jablka, která se tady dají pěstovat,“ zmínil.

Touhle dobou většinou sklízí zralé fíky také botanik Radomír Němec. Ve znojemské části Konice má několik fíkovníků. „Letos jsou ještě zelené. Čekám, že každým dnem by mohly začít měknout. Ale úroda bude veliká. Stejná nebo ještě větší než loni,“ oznámil.

Vlk z Pavlova. 3D model lebky objevené kostry zvířete na pravěkém nalezišti. Jihomoravští archeologové ji nalezli v roce 2014. Mikro CT patologickeho vlka.
Vlk z Pavlova jako první pes? Vykopali ho na sídlišti lovců mamutů

Fíkovníky má před domem a na sběr nikdy není sám. „Vždycky mi plody pomohou sklidit kolemjdoucí. O úrodu se s nimi vždy podělím,“ usmál se Němec. V Konicích už je podobně jako v Přibicích pěstuje více obyvatel.

Pětimetrový bobkový list

Milovníci tohoto exotického ovoce si pochutnají na čerstvých plodech, dobré jsou i sušené. „Ve větším množství, se dají i vypálit, výborné bývají z fíků marmelády,“ sdělil Effenberger.

Čerstvé fíky zatím neochutnal třeba Břeclavan Roman Figura. Věří, že to brzy napraví. „Už se těším, až vyzkouším jejich chuť. Zavádění jižních plodin je kreativní a optimistickou odpovědí na vlny veder,“ míní.

Energetická společnost do postižených obcí půjčila jedenáct hybridních světelných věží.
FOTO: Obce na jihu Moravy postižené tornádem ozáří sto nových lamp

Kromě fíků pěstuje Effenberger i další exotické plody. Například kiwi nebo olivy. „Dozrávají na přelomu září a října, letos budou také později. Plodů je dost, olivovníky přezimovaly lépe než fíkovníky,“ konstatoval.

Botanik Němec má zase u domu bobkový list. „Přivezl jsem jej z Řecka z okolí Soluně. Mám ho čtvrtý rok a je už pětimetrový,“ poukázal.