Až sedmdesát milionů návštěvníků z celého světa se může seznámit s Lednicko–valtickým areálem a Věstonicemi. Na Všeobecné světové výstavě Expo v čínské Šanghaji ukáže Česká republika lidem v doprovodném programu svých pětadvacet perel. Mezi nimi i ty Břeclavské.

Lednicko–valtický areál vybrali do kategorie Města a místa spisovatelka Alena Ježková a architekt Zdeněk Lukeš.

„Jako zdůvodnění uvedli, že areál je s rozlohou téměř tři sta kilometrů čtverečních největší uměle vytvořenou krajinou v Evropě, kde se architektura potkává s přírodními krásami,“ představil jednu z Perel České republiky Jiří František Potužník z Kanceláře generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě Expo.

„Kdo jiný kromě Prahy by si to měl zasloužit? Když vezmete návštěvnost Lednicko-valtického areálu, tak dohromady jsme druhým nejnavštěvovanějším místem v republice,“ reagoval na dobrou zprávu kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Jak dodal, už minulý týden na zámku natáčeli zástupci pořádající organizace několik spotů.

Jedním z cílů české účasti na Expo 2010 je podle Potužníka právě turistika. Přestože jezdí Číňané do republiky už i dnes, snahou Česka je rozšířit jejich zájem i o méně tradiční místa, než je například Praha.

„Je to pro nás velké ocenění, jsme za to rádi. Také je to příležitost, protože se chceme domlouvat, jakým způsobem se areál lidem představí. Myslím si, že tím můžeme přilákat ještě více turistů,“ měl radost lednický starosta Libor Kabát.

I on je přesvědčený, že uvedení na světové výstavě může areálu jedině prospět.

„Pokud vidíme vývoj například v Českém Krumlově, který byl na seznamu Unesco zapsaný dříve než Lednicko-valtický areál a je blíž k Praze, tak tam je zahraniční klientela zastoupena daleko výrazněji než u nás,“ domníval se Kabát.

V kategorii Prvenství a rekordy se mezi pět zajímavostí dostaly také Věstonice jako celek za nejstarší keramiku a tkaniny. Navrhly je paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek a známá pelhřimovská Agentura Dobrý den.

„Soubor pětadvaceti Perel České republiky představíme v takzvaném kaleidoskopu. Je to soustava obrazovek a zrcadel pracujících s filmovými záběry vybraných perel tak, aby budily zdání trojrozměrného objektu. Kromě toho budeme návštěvníkům pavilonu rozdávat informační letáky a o Perlách České republiky vyjde v anglicko-čínské verzi také celá obrazová publikace,“ uvedl Potužník s tím, že známá Věstonická venuše tak do Číny nepoletí.

„Jakákoliv propagace Věstonic jako celku ve světě oživí turistický ruch a také možná přivede nové investory. Rozhodně to vítám,“ byl spokojený starosta Dolních Věstonic Jaromír Sasínek.

Čtyři z pěti kategorií navrhovali generálnímu komisaři české účasti arbitři, posledních pět perel do kategorie Divy doporučí sami lidé.