Kramářová, která vedla organizaci od loňského května, zároveň vyslovila podporu dočasnému vedoucímu Petru Dlouhému. Bez upřesnění ještě uvedla, že se muzeum „kvůli uzurpátorským snahám určitých osob stalo jadernou elektrárnou."

Její kritika míří do řad vedení města. Podle informací Břeclavského deníku Rovnost panovaly mezi některými lidmi v čele radnice a Kramářovou napjaté vztahy. „Vím, o co a koho jde, ale nechci rozdmýchávat vášně. Náš vztah byl normální. Jestli je paní Kramářová přesvědčená, že ji někdo ublížil, bude si to řešit po své linii. Plést se do toho nebudu," sdělil starosta Břeclavi Pavel Dominik.

PROBLÉMOVÝ AUDIT

Kramářovou přitom do čela loni rozšířené organizace dosadila právě městská rada. Tečkou za jejím působením se podle starosty stal audit, který objevil nedostatky. „Kontrolu jsme nařídili u všech příspěvkových organizaci při schvalování účetních uzávěrek. Výsledek mě mrzel, protože muzeum špatnou práci nedělalo. Hodnotit se dala dobře, ale v účetních věcech nebyl úplný pořádek. Pro ředitelku to byl zřejmě poslední hřebíček," doplnil Dominik bez dalšího upřesnění. Vyloučil pouze, že by došlo ke ztrátě peněz nebo zpronevěře.

Systémový problém je podle něj letitý, nového šéfa organizace zastřešující cestovní ruch, muzeum a kulturu pak chce vybrat právě 
s ohledem na řešení ekonomických potíží. Nástupce Kramářové vzejde z výběrového řízení. „Pro mě je teď důležitější, aby organizace vnitřně fungovala dobře, než jestli bude v synagoze vystupovat Petr či Pavel," zmínil starosta.

Radní přijali rezignaci Kramářové minulou středu, už o den později vedl muzeum dosavadní šéf infocentra Petr Dlouhý. Ten zatím jako jediný oficiálně potvrdil, že se o místo hodlá ucházet natrvalo. „O přihlášení do výběrového řízení určitě uvažuji," řekl počátkem týdne.

Naopak o návrat neusilují bývalé ředitelky Alena Káňová ani Evženie Klanicová. Ta jako opoziční zastupitelka patří k dlouhodobým kritikům rozšířené podoby muzea.