Při rok staré vzpomínce se pousměje, ale nepřekvapí „Proč jsem si to vybrala? Protože mě to bavilo."

A baví i dál? „Jo, to jo."

Pavlína Jablonická ze střední soukromé školy 
v Břeclavi prvním rokem okouší co je zapotřebí 
k zvládnutí oboru kuchař – číšník. V oděvu sladěném do černé a bílé barvy je jednou z dívek, které budoucím studentům a učňům ukazují, jak to na škole funguje.

Jejich stánek je jedním z téměř šedesátky, které je možné v úterý navštívit v břeclavském Domě školství. V místě se koná veletrh zaměřený právě na střední vzdělání.

Nové studenty a učně lákají ukázky a nespočet propagačních materiálů. Jubilejní dvacátý ročník organizuje Středisko služeb školám. „Ve srovnání s loňskem se zájem zvýšil. Je plno, lidí přišlo dost. A doufáme, že se nám stejně jako v Hodoníně podaří spolupracovat s místním úřadem práce," říká za pořadatele Štěpánka Jakešová.

Oslovení studenti, pořadatelé i učitelé se shodují, že efekt veletrhu je znát. Na několika metrech čtverečních žáci i jejich rodiče zjišťují, jaké podmínky kde panují, byť se školy snaží ukázat jen to nejlepší. „Kdyby žáci neměli zájem, stáli by venku před budovou. Nikdo je uvnitř nedrží, přesto je plno. Chodí bez učitelů, berou si letáky, ptají se…," doplňuje Jakešová.

Zatímco za okny lehce bubnuje dešťová přeháňka, Zuzana Bravencová nešetří úsměvy. Je studentkou gymnázia ve Velkých Pavlovicích a že jde o správnou adresu, vypráví svým možným následovníkům. „Jsme menší škola, spíš takové rodinné gymnázium," líčí a mimo jiné zmiňuje příjemnou atmosféru.

A pak také to, co hraje prim. Jazyky. Němčinu, angličtinu, španělštinu i ruštinu. „Té se věnuje dost lidí, někteří z ní také maturují. Dokonce se uskutečnil výměnný pobyt, kdy zájemci jeli do Petrohradu," tvrdí studentka.

Informace si od ní žádají například nadaní kluci a dívky, jež se rozmýšlí nad gymnáziem v Břeclavi nebo právě Velkých Pavlovicích. „Těch, co vědí, že půjdou na učňovské obory, moc nepřichází," míní s úsměvem Bravencová.

Mimochodem učni. Na ty cílí jen o kousek dál stojící dámy z odborného učiliště ve Cvrčovicích. Třídy tam mají pro zahradníky, květináře, kuchaře, cukráře nebo malíře. A koho neosloví teď, toho se snaží pozvat na vánoční jarmark.

V areálu školy jej pořádají už dvacátého listopadu a slibují nejednu ukázku. „Žákům se věnujeme individuálně, množství našich oborů je opravdu velké a všechny končí výučním listem. Připravujeme děti na skutečný život, jsme zaměření na řemesla," zmiňuje vedoucí odborného výcviku Jiřína Šafářová.

Krátce po poledni se pozornost stáčí k pódiu, na němž nejrůznější modely včetně extravagantních předvádí dívky z oděvní školy ve Strážnici na Hodonínsku. Nechybí ani několik odvážnějších šatů, které módní přehlídku odměněnou potleskem zakončují.

Tváří dvacetiletého veletrhu je organizátorka Ludmila Ratajská.