Téměř třiatřicet stupňů Celsia naměřili ve čtvrtek v meteorologické stanici v Brodě nad Dyjí. Byl to nejteplejší den v roce. Tropické dny však mají neblahý vliv na zdraví mnoha lidí. Břeclavská i hustopečská nemocnice hlásí dokonce třetinový nárůst kolapsů, infarktů a dalších ošetření, která bezprostředně souvisejí s horkem a obdobím prázdnin.

„Pacientů máme mnohem víc. Je to dáno jak počasím, tak i tím, že mnozí podcenili pitný režim. Zejména se to týká starších lidí. V našich ambulancích je jich hodně a dehydratace je na tom znát, protože se jim špatně nabírá krev. A když ještě mají čekat, tak i kolabují,“ popsala současnou situaci ředitelka hustopečské nemocnice Blanka Zemanová.

„Máme více výjezdů po celém kraji. Prakticky nám to denně neklesne pod dvě stě,“ potvrdil mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.
„Vyjíždíme především k úrazům, kardiakům a astmatikům. V ohrožení jsou i malé děti, které se pohybují na přímém slunci. Problém je i u straších lidí, kteří nemají takové nutkání přijímat tekutiny, takže je důležité se opravdu přinutit a pravidelně pít,“ doporučoval Turin.

Právě úrazy spojené s koupáním nebo topící se lidi zaměstnávají záchranáře v poslední době často. „Ve středu jsme vyjížděli v kraji ke dvěma případům tonutí. Příčin může být hned několik. Starší lidé, kteří mají problém se srdcem, skočí prudce do vody a může jim to způsobit prvotní šok a srdeční zástavu. Lidé skáčí neuvážlivě do vody třeba po hlavě a může tam dojít k poranění páteře,“ varoval mluvčí.

Lékaři doporučují v horku:

- vyvarovat se pobytu na přímém slunci
- vypít tři až čtyři litry tekutin denně (nealkoholické nápoje, minerální voda, vlažný čaj)
- nezvyšovat fyzickou námahu
- být opatrný při koupání

I v Hustopečích se setkávají s úrazy. A přestože nemají dětské oddělení, ošetřují i malé děti. „Je to dáno prázdninami a zvýšeným turistickým ruchem. Přichází k nám také lidé s alergickými reakcemi po štípnutí komáry nebo jiným hmyzem. Myslím si, že je to i kvůli oteplování, protože k nám migruje hmyz z tropických pásem,“ doplnila Zemanová s tím, že takových pacientů ošetřují v poslední době stále více, především pak ve večerních hodinách, kdy už nejsou ve svých ordinacích praktičtí lékaři.

„Sice nemám problémy se srdcem, ale spíš trochu s krevním tlakem. Změna počasí je v současné době katastrofální. U lékaře jsem zatím nebyl. Snažím se v době od desíti do tří hodin nechodit ven, a vypiju tak tři litry vody,“ byl si vědom rizika devětasedmdesátiletý František Jurek z Břeclavi.

Stejně je na tom i břeclavská důchodkyně Anežka Hamrlová. „Mám nízký tlak, takže když je takovéto počasí, tak je mi špatně. Hodně piju,“ dodala.