Nevinné pokárání neposlušného žáka nebo zbytečně hrubé fyzické napadení? Případ, který se odehrál na školním výletu deváté A kloboucké základní školy, potvrdil, že názory rodičů, dětí a učitelů na výchovu se diametrálně liší.

Patnáctiletý Petr Zbořil měl s třídním učitelem Petrem Hrádkem opakované neshody. Ty vyvrcholily, když Petr i přesto, že mu už učitel udělil podmínečné vyloučení z výletu, opustil tábořiště, aby si s kamarádem zakouřil. „Rozhodl jsem se zavolat jeho rodičům, aby mu domluvili. A že budu možná nucen ho poslat domů,“ uvedl učitel.

Matka mu podle zápisu, který Hrádek o průběhu výletu vyhotovil, odvětila, že syn má zaplacené do pátku. „Musíte si to vyřešit sám, máte veškeré pravomoce,“ stojí v zápisu.

Učitel se rozhodl, že Petr se od té doby bude pohybovat v jeho blízkosti, aby měl dohled. To ale chlapec nerespektoval. „Když se začal rozkřikovat, že vedle mě nebude sedět jako ocas, chytl jsem ho za límec a odvedl pryč,“ řekl učitel. Za chatkou ho přitlačil ke zdi a pohrozil mu pár fackami. Hoch se vylekal a začal křičet, že se mlátit nenechá a jede domů. Zavolal matce a ta si pro něj přijela. To se neobešlo bez emocí. Zbořilová na učitele vulgárně pokřikovala. „To se nedá publikovat,“ smáli se Petrovi spolužáci na dotaz, co matka říkala. Sám Petr si chování učitele vykládá jako zbytečně hrubé. „Je to surovec. Neudělal to poprvé,“ tvrdí.

Vedení školy se za učitele postavilo. „Petr je problémový. Jednou přinesl do školy pornografické video,“ sdělil ředitel školy Zeněk Kachnáč. Kvůli stížnosti rodičů Zbořilových svolal komisi, která má dnes vyslechnout svědky incidentu.

Učitel Hrádek je rozčarovaný. „Pořád na to musím myslet. Těšil jsem se na pohodový výlet s deváťáky a teď takové potíže. Už jsem dokonce uvažoval, jestli mi to učitelství za to stojí,“ povzdechl si.

Podle jeho nadřízeného je práce s dospívajícími dětmi čím dál těžší. „Dnes už se všichni učitelé bojí cokoli udělat, aby si hned rodiče nestěžovali. Navíc tomuto chlapci může být jedno i trojka z chování. Už je přijatý na střední školu,“ podotkl ředitel.

Petrovi spolužáci ale vidí vše jinak. „Učitel to přepískl. Nic tak hrozného se nedělo,“ míní jedna z dívek.
Místo vzpomínek na vydařený výlet se sjížděním řeky či lanovými aktivitami tak dětem i učiteli zbyly jen nepříjemné vzpomínky. „Vztah s Petrem se podstatně zhoršil. Když na něj mluvím, dívá se jinam,“ dodal učitel.