Návštěvníci mohou dorazit vždy mezi desátou a šestnáctou hodinou. Program se uskuteční ve vestibulu budovy A. „Ke zhlédnutí, ochutnávce i k zakoupení bude přibližně sto odrůd melounů vodních vypěstovaných v Lednici," nechal se za pořadatele slyšet Aleš Jezdinský z Ústavu zelinářství a květinářství.

Množství zemědělců, kterým by na polích rostly melouny, je na Břeclavsku minimální. Předseda agrární komory Antonín Osička vzpomněl, že v minulosti se melouny pěstovaly například v Nejdku, ale… „Už tam od toho upustili. Dneska se tomu věnují nejspíš už jen někteří zahrádkáři. Ekonomika je u melounů nulová. Obchodní řetězce nakupují ve velkém v zahraničí," říkal Osička.

PŘED PODZIMEM

Výstava podle něj může být inspirací, v rozšíření pěstitelů ale nevěří. Důvodem je nedostatek vody a také vandalismus. „Pamatuju, že do polí vběhly děti a plody rozšlapaly. V našem regionu navíc není dostatek vláhy, což je vidět už i na stromech," dodal Osička.

V České republice je nejznámější odrůdou vodní meloun s výrazně červenou dužinou s vysokým množstvím semínek. Zakoupit lze ale i další. Výstava v Lednici se už řadí mezi tradiční události blížícího se podzimu.