„S panem farářem jsem se sešel v pátek a o celé situaci se s ním bavím i dále. Proces řešení si vyžádá delší čas. Více informací v tuto chvíli nechci předjímat," poznamenal ve čtvrtek generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka.

Deník o nevšedním případu informoval jako první, série článků si následně všimla i britská BBC.

Výrobky z dýní, které udělaly děti v Kurdějově, dvakrát poničil vandal. Měl je rozkopat tamní farář.
Poškozuje to obraz jiných kněží, řekl probošt Pacner k ničení dýní v Kurdějově

Kurdějovský kněz Jaromír Smejkal své chování vysvětloval tím, že dýně se svíčkami považoval za něco satanského. Posléze poslal starostovi Kurdějova omluvný dopis, ale částečně v něm svůj čin ospravedlňoval.

„Při vyjití z fary v neděli večer jsem uviděl před naším posvátným územím umístěné četné symboly satanistického svátku ‚Halowin‘, který se zrodil ve zpohanštělém současném světě jako protiváha našich blížících se svátků Všech svatých a Dušiček. Jednal jsem podle své víry a povinnosti být otcem a ochráncem svěřených dětí a symboly odstranil," sdělil Smejkal.

Generální vikář Kafka chování kurdějovského kněze označil za neadekvátní. „Nešťastná situace v Kurdějově mě samozřejmě mrzí, což jsem vyjádřil i písemnou omluvou adresovanou panu starostovi a zastupitelům obce," vyjádřil se Kafka. 

Kněz Smejkal se k vyřezávaným dýním vrátil při nedělní mši. Upozornil na to Blesk. Podle něj kněz v kostele věřícím přečetl dopis, který mu přišel. „Před několika lety se ve farnosti Hanušovice učitelka také velmi zasazovala o podzimní výzdobu ve stylu ‚Halowin‘. Začalo to dýněmi, pak přibyly čarodějnice, následně zombie, kostlivci a všelijaké hnusoty,“ četl farář.

Halloweenská dýně. Ilustrační snímek
Výjimka mezi zeleninou. České dýně inflaci ustály, svou cenu si drží

Pak se měla podle dopisu situace vymknout kontrole a ve škole měli najít oběšeného školníka. Místní ale takovou tragédii podle Blesku popřeli. Vyvrátil to ředitel školy i správce tamní farnosti.

Zdroj: Michaela Ivánková