Takzvaní dýňáčci v parku dlouho nevydrželi. Už v pondělí dopoledne lidé našli všechny dýně rozkopané a rozbité. „Celá vesnice byla velice pohoršená a na sociálních sítích se strhla vášnivá diskuze, o tom kdo tohle malým dětem mohl provést," řekl Deníku kurdějovský obyvatel Marek Kortiš.

Akci pořádaly kurdějovské matky ve spolupráci s radnicí. „Byla to pěkná akce pro maminky s dětmi. Sešlo se zde asi šedesát lidí. Pili jsme svařák, děti dostávaly sladkosti a vše bylo zakončené lampionovým průvodem,“ popsal místostarosta Zdeněk Matulka.

Kněz Marián Kalina v kostele v Moravské Nové Vsi.
Kněz z Moravské k výročí tornáda: Myslel jsem na to, aby už nikdo nezemřel

Lidé vandalský čin v komentářích na facebooku obce Kurdějov odsoudili. „To byl nějakej chudák…," napsal jeden z diskutujících. Poničení dýní komentovali i další. „Hnus, co se to děje!!" byla další reakce. Objevovaly se i peprnější výrazy.

Obyvatel Kortiš v pondělí nakoupil nových dvacet dýní, aby si děti mohly výtvor vyrobit znovu. „Nejhorší na celé situaci bylo, že malé děti se ptaly, kde jsou jejich dýně a úplně nechápaly, proč si nemohou jít vyměnit svíčku. Některé děti i plakaly," líčil Kortiš.

Vyrobené dýně pak dali znovu do parku. Kortiš dokonce v noci místo několikrát kontroloval a ještě v úterý ráno byly dýně v pořádku. Odpoledne už po nich zůstala pouze hromada pozůstatků.

„Jeden vážený místní obyvatel se vydal za panem farářem, aby se ho zeptal, jestli neví něco o zničení dýní. Farář doznal, že podvakrát dýně rozšlapal on. Tvrdil, že si nepřeje, aby takto vyřezávané dýně byly v obecním parku," sdělil Kortiš.

Mons. Václav Fišer zemřel před osmi lety v Hustopečích. Zasloužil se o výstavbu nového kostela.
Sto let od narození kněze Václava Fišera. Vybudoval v Hustopečích kostel

Že oním vandalem má být farář, potvrdil Deníku i místostarosta Matulka. „Poté, co organizátor sehnal nové dýně a vandal je opět pošlapal, vydal se jeden z místních, člen kulturní komise, zeptat faráře, zda neví, kdo to mohl udělat. Faráře konfrontoval. A byla ostrá výměna názorů, při které se farář přiznal, že dýně pošlapal on. Údajně zmíněnému členovi nadával," uvedl Matulka.

Podle Matulky knězi vadily přímo dýně se svíčkami. „Považoval je za něco satanského a řekl, že to tady poblíž fary nechce. Já to nechápu, protože v ostatních obcích se takové akce běžně konají a nikomu to nevadí. Někde si dokonce faráři dýně berou ke kostelu," podotkl Matulka.

Přímo za farářem se vydal i Hustopečan Richard Homola, který z Kurdějova pochází. I jemu se farář přiznal. „On mi to řekl v první vteřině: ‚Ano udělal jsem to. Rozšlapal jsem to, také podruhé jsem to rozšlapal já. Byly to Satanovy výjevy. Dýně se mračily, je to výjev Satana,‘" řekl Deníku Homola. Rozšlapané dýně už faráři podle Homoly nevadily.

Kněz mu řekl, že ho měli o akci informovat, protože se konala před farou. „Je to prý to stejné, jako kdybychom mu na plot vyvěsili hákový kříž. On to bere takhle," zmínil Homola s čím farář srovnával dýně v parku.

Ničení dětských výrobků Homola odsoudil. „Jsem rodinný člověk a pro mě je svaté, co to dítě udělá. Můj šestiletý synovec ráno vstával s nachystanou svíčkou, že tam poběží. Teď si vemte, že tam přijdou a dýně jsou rozbité," podotkl muž.

Jak reagoval kněz?

Farář měl volat i starostovi obce, aby lidé dýně ke kostelu nedávali, protože je to proti křesťanství. Redakce Deníku požádala o reakci i kurdějovského faráře. Telefon nebral, neodpověděl ani na SMS zprávu.

Kortiš nijak dál celou věc nehodlá řešit, ani nebude podávat trestní oznámení. Letos už podle něj akci s vyráběním dýní určitě pořádat nebudou. Pro příští rok si budou muset dávat větší pozor.

Zdroj: Jaroslav Krupka, Jakub Vítek