„Chtěl jsem dodržovat místní tradice, tak jsem přemýšlel, jak by to šlo nejlíp. A napadl mě kroj. Paní Marie Vaňková z Velkých Němčic má dokonce krojové studio, tak jsem si nechal jeden takový ušít přímo na sebe,“ popisuje farář, jak se k folklóru dostal.

Jak dodal, právě folklór a tradice vůbec ho zajímaly už dávno. Proto v kroji chodí na hody, letos v něm dokonce přišel na krojový ples. „Na hody jsem samozřejmě v kněžském, ale večer na zábavu pod zelené oblékám kroj. Myslím, že se tak víc přiblížím svým farníkům. Většina z nich také chodí v kroji,“ říká Havlát.

Letos šel v kroji poprvé také na ples. „Zatím nebyla jiná možnost. Ale bylo to skvělé, už se těším na další krojový ples,“ říká s úsměvem ve tváři sympatický farář.

Podle něj na faráře ve vyšívané vestě a černých nohavicích reagují všichni dobře. „Zatím jsem se nesetkal s jinou než pozitivní reakcí. Ale je jasné, že každý farář to může vidět jinak. Těch příležitostí, kdy nosit sváteční kroj, zase tolik není, tak proč toho nevyužít,“ myslí si Havlát.

Tradice ale nedodržuje pouze v kroji. „Každý rok chodí do kostela také hasiči v uniformách a uctíme svatého Floriánka,“ dodává farář.