Čerstvých okurek, paprik, rajčat a další zeleniny se tak v nově nastupující sezóně lidé už nedočkají. Výjimkou zůstávají jen jahody, jež si ke Košťálům do Velkých Bílovic jezdí sbírat zájemci z dalekého okolí. „Z naší zemědělské činnosti jsme postupně ubírali asi poslední tři roky, nyní jsme dospěli ke konečnému rozhodnutí. Faktorů, jež sehrály roli bylo víc, drahé energie na vytápění skleníků sice nebyly úplně rozhodující ale byly tou poslední pomyslnou kapkou. Také nemáme následovníky, jenž by v naší práci pokračovali,“ uvedla důvody Ludmila Košťálová.

Samosběr jahod zatím zůstává

Končí prodej zeleniny ve dvoře farmy a pěstitelé se budou věnovat jen drobným projektům. S čím ale mohou zákazníci naopak prozatím počítat je oblíbený samosběr jahod. „S jahodovým samosběrem tady zatím pro lidi zůstáváme,“ potvrdila Ludmila Košťálová.

Letošní první sklizeň okurek ve sklenících Čerstvě utrženo ve Velkých Němčicích na Břeclavsku.
VIDEO: Vůně okurek a dozrálých rajčat. Farmáři z Němčic už začali sklízet

Samostatně hospodařící rolníci upřednostňovali ekologický způsob pěstování zeleniny a ovoce. Začínali před jednatřiceti lety na pronajaté půdě a v areálu bývalého zelinářského střediska JZD. Hospodářství se postupně rozvinulo na plochu čítající kolem sto třiceti hektarů. Kromě zeleniny do ní patří i ovocný sad a pole pro obiloviny.

Zpráva vyvolala u příznivců farmy četné reakce. „Zrovna v době, kdy se lidé vrací k farmářům, protože ty předražené a nekvalitní dovozové produkty se nedají srovnávat s tuzemskou kvalitou. Moc nás to mrzí, roky jsem k vám jezdila z Hodonína,“ vyjádřila se na sociální síti facebook například Kristýna Pytlová.

Výhradně tuzemská výroba bez pesticidů přímo na pulty prodejen. Pěstitele zeleniny z Čerstvě utrženo ale ničí vysoké ceny energií.
Skleníky Čerstvě utrženo potemněly. Pěstitele z Velkých Němčic drtí cena energií

V klidu nenechala ani místní obyvatele. „Klobouk dolů, jak dlouho jste vydrželi. Děkuji za ty roky odříkání a dřiny, kdy jste tu byli pro nás,“ vzkázala zase Bohumíra Skoupilová.

Na trable zemědělců upozorňuje dlouhodobě Agrární komora České republiky. Podle jejího prezidenta Jana Doležala jim částečně ubylo starostí, když se vláda rozhodla pomoci s drahými energiemi a přistoupila k zastropování cen. „Tento krok ale znamenal úlevu jen na omezenou dobu a zemědělci pocítí dopad s nadcházející sezónou. Energie stále patří k nejvýznamnějším nákladovým položkám. To znamená potenciálně velké problémy především v energeticky náročných odvětvích a zajištění dodávek kvalitní české zeleniny, ovoce či produktů živočišné výroby za dostupné ceny pro obyvatele,“ upozornil prezident Jan Doležal.

Dýně jsou v Česku stále populárnější. Jejich oblibu živí atrakce i sociální sítě
Oblibu dýní živí atrakce i sociální sítě. Poradíme, kam na ně zajet

Velkou roli sehrávají i obchodní řetězce, jež tlačí cenu nákupu od pěstitelů dolů, výhodu tak získávají nad domácími výrobci dodavatelé ze zahraničí. Přitom konečné ceny pro spotřebitele šplhají vysoko. Ministerstvo zemědělství založilo i speciální skupinu, jež se má přehnanému navyšování cen věnovat.

Podněty mohou posílat i spotřebitelé. „Pokud narazíte na jakékoliv nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin, dejte nám o tom vědět. Posílejte nám podněty na speciální mailovou adresu podnetypotraviny@mze.cz, my je projdeme a předáme příslušným institucím k řešení. Věřím, že společně dokážeme nedobrou situaci napravit,“ vzkázal ministr Zdeněk Nekula.