Masopust představuje období od Tří králů do předvelikonoční postní doby zahájené Popeleční středou. Letos připadá na čtrnáctého února. „Nejvýraznější změna v současnosti je, že se oslavy přesunuly ze všedních dnů na víkend. Dřív se konaly v neděli, pondělí a úterý. Ale smysl, stejně jako tradiční písně a tance, zůstal zachovaný,“ uvedl historik a etnograf z Hodonínska František Synek.

Svátek má v regionech různá jména. Zatímco v sobotu budou mít v Šakvicích na Břeclavsku vostatky, Hustopečští chystají masopust. Někde zase lidé slaví fašaňk či voračky. Téměř všude ale pojí svátek s průvodem masek. „Maskovaní vyrazí od vinného sklepa Aurora v deset hodin ulicí Na Hradbách. Před polednem se pak uskuteční losování tomboly, ve které nebudou chybět vína od místních vinařů a hodnotné ceny. Výtěžek bude jako každoročně věnovaný na dobrou věc,“ nastínila program za pořadatele Hustopečského masopustu Veronika Kuklová.

Vlci hřivnatí v hodonínské zoo.
Ze tří nově narozených mláďat vlků přežila jen dvě. Rodiče vystresovaly petardy

Správný masopust se neobejde bez zabijačky a zabijačkových specialit. Lázeňský fašaňk v Hodoníně nabídne v sobotu navíc i sladkou tečku v podobě božích milostí a koblih. „Zabijačková jídla moc nemusím, takže si ráda dám sladké. Fašaňk je dobrý způsob, jak strávit víkend,“ chystá se na akci například Monika Burešová z Hodonína.

S předstihem, před Popeleční středou, slaví masopust už o víkendu i v Prosiměřicích na Znojemsku. „Je to tak každý rok. Kapela, která nám hraje, totiž v obvyklém čase masopustu účinkuje zase jinde. Masky se u nás sejdou mezi osmou a devátou v kulturním domě a pak vyráží do městyse. Celé Prosiměřice projdou do nějakých dvou hodin odpoledne. Pak ještě následuje posezení v přísálí kulturního domu,“ popsal prosiměřický masopust tamní starosta Jiří Lukeš.

Minaret v lednicko-valtickém areálu. Ilustrační foto.
Jediný z kraje. Lednický minaret je ve finále soutěže o nejoblíbenější rozhlednu

Hlavní vlna oslav připadá na příští víkend. Zapojí se města i obce. „Rozdíl mezi fašaňky na vesnicích a ve městech už dnes není tak znatelný. V minulosti byly rozdíly větší, v měšťanské společnosti slavnost nebyla tak výrazná, ale dnes se díky folklorním i jiným spolkům ztotožnily,“ vysvětlil etnograf Synek.

Kam vyrazit za zábavou
BŘECLAVSKO

Hustopeče
• Hustopečský masopust, v ulici Na Hradbách, v sobotu od 10.00

Šakvice
• Vostatky, sokolovna v Hlavní ulici, v sobotu od 13.00

HODONÍNSKO

Hodonín
• Fašank v Lázních Hodonín, v sobotu od 14.00 hodin

Veselí nad Moravou
• Fašank, Bartolomějské náměstí, 10. února od 14.00

ZNOJEMSKO

Prosiměřice
• Masopustní rej masek, kulturní dům, v sobotu od 8.00

Vémyslice
• Venkovská zabijačka, Hotel Ryšavý, v sobotu od 9.00