Fašankové veselí tento víkend doslova ovládlo Břeclavsko. Masopust, fašank či vostatky se v sobotu a neděli slavily v několika obcích. Jak náročné je ale vlastně takové oslavy připravit? A kolik stojí?

„V Lednici jsme fašankovou tradici obnovili před třemi lety s 1. Plavební, která zajišťuje lodní dopravu po Zámecké Dyji. V obci folklor ožívá pozvolna, takže nám s tradičním obsahem pomáhají folkloristé z Břeclavi a okolí. Penězmi fašank podporují místní podnikatelé a obec, která platí cimbálku. Ta táhne zábavu při průvodu masek i večer v sále," odkryl zákulisí Jaroslav Martinek, jenž fašank v Lednici organizuje.

Jak dodal, pro fašank je nutné mít prostor také na večerní zábavu, kdy se tančí a pochovává basa. „Letos jsme se nedostali do obecního sálu, kde fašank v minulých letech býval. Příští rok už by neměl být problém udělat jej v opravených jízdárnách," zmínil.

V Lednici jde zatím o krátkou tradici, a tak si lidé zatím nezvykli nabízet maskám občerstvení přímo ze svých domů. Zastávky průvodu se tím pádem nasmlouvají předem v restauracích, vinných sklepech či lázních.

Pohoštění jako čest

V Poštorné, kde v sobotu oslavili jubilejní desátý fašank, brali pohoštění průvodu jako čest. Štědrost záležela na lidech samotných. Kořalkou, vínem, uzeným a koblihami se v Poštorné ale nešetřilo ani tentokrát. Nehledě na vysoké náklady.

Nemalé peníze však stojí i samotná organizace takových slavností. Přestože většina návštěvníků fašanku přispěje do společné kasy, zdaleka tím neuhradí celkové náklady. A to i přesto, že pořádající folkloristé, masky a muzikanti většinou hrají a baví lidi zadarmo.

„Pokud hrají muzikanti ve své obci, posilují tím tradice a na peníze zas tak nehledí. Jakmile ale někam jedou, za dvě stovky na večer rodinu neopustí. S běžnou hodinovou sazbou vyjde dechovka na fašank s obchůzkou a noční zábavou zhruba na dvacet tisíc. Bez zpěvů v ní totiž hraje jedenáct až dvanáct lidí," vyčíslil zábavu s dechovkou například kapelník hlohovecké Pivoňky Vít Baránek.

Cimbálová muzika, v níž bývá tradičně pět členů, si podle něj za čtyřhodinovou obchůzku s maskami vezme kolem šesti tisíc.

Levné mnohdy není ani pořizování masek do průvodu. „V Poštorné se na masky hodně dá. Hlavně na vymýšlení těch nových. I když se do některých víc zainvestuje, vyplatí se. Masky pak totiž každý rok ožívají a členové slováckého krúžku, který fašank pořádá, si je půjčují," poodhalila výrobu kostýmů pro slamáky, dragouny nebo medvěda Tereza Grandičová.

Ta šla letos za masopustního muzikanta s velkou papírovou hlavou. Její výroba nestála ani tolik peněz jako času a fantazie.

Obléct si na sebe stačilo pánské kalhoty, košili a kabát. Pozoun si půjčila od kamaráda. Jako většina z účastníků fašanků si tak i Grandičová poradila svépomocí.