Kvůli drobné opravě na autě jsme na staré silnici z Brna do Mikulova zastavili u lesíka, jemuž vévodil vzrostlý dub. I zašla jsem kousek od silnice, neboť lesů u nás na jihu není nikdy dost a při opravách dopravního prostředku jsem stejně nepoužitelná. Vím zcela určitě jenom to, že auto má čtyři kola, několik pák a pedálů, volant a různé barvy.

Ale než jsem stačila zvednout oči, abych se potěšila pohledem do dokonalé koruny letitého dubu, upoutal moji pozornost útvar zcela jiný, který se nacházel u paty stromu a do úctyhodné výše obrůstal jako zrůdný novotvar jeho kmen.
Chvíli jsem užasle zírala na hromadu ojetých pneumatik a duší naházených okolo stromu a vzápětí mnou zalomcoval bezmocný vztek. A aby toho nebylo málo, opodál svítila v trávě namodralá hromada plastových lahví.

Patrně soukromá skládka, napadlo mě, neboť ze silnice nebyla vidět a nikde ani žádná cedule, která by cosi označovala. I školou povinné dítě přece ví, že odpad tohoto druhu se v přírodě nerozloží ani za tisíc let, zlobila jsem se a snažila si představit jeho původního majitele.
Možná má dokonalou zahradu s trávníkem pečlivě sestřiženým, jako když bičem práskne, obehnanou neproniknutelnou zdí, která nenechává nikoho na pochybách, že za ní je jeho soukromé vlastnictví.

Jak by se asi tvářil, kdyby mu kolemjdoucí házeli plastové láhve nebo jiný odpad přes plot? Určitě by volal k zodpovědnosti všechny dostupné úřady a kompetentní lidi, aby sjednali proti vandalům nápravu.

Archeologové jásají nad každým střepem, zbytkem hradiska, kostrou dávného člověka či velryby, aby doložili a mapovali historii. A co zůstane po nás až naši potomci začnou kutat v zemi? Bude mít pro ně plastová láhev či pneumatika stejnou hodnotu jako pro nás Věstonická Venuše či střep z pálené hlíny?
Německý fyzik Albert Einstein, autor teorie relativity a nositel Nobelovy ceny za fyziku kdysi prohlásil, že nejdokonalejším vynálezem na světě je strom.
Škoda, že nevymyslel i poučku pro lidi, kteří se v přírodě chovají jako hovada. Ale urážet zvířata v této souvislosti by opravdu nebylo na místě. Krajina není ničí a tak patří nám všem. Bohužel.

Autorka je spisovatelka