Od vstupu České republiky do schengenského prostoru uplynulo více než sto dní. Co se za tu dobu změnilo? U hranic přibylo zejména případů, kde hrál hlavní roli alkohol za volantem. „Fenoménem v příhraniční oblasti je zvyšující se počet řidičů, kteří před jízdou požili alkohol. Dřív si to na hranici nedovolili. Teď jsou třeba čtyři kilometry za hranicí a jsou velmi překvapení, když je zastaví policejní hlídka,“ sdělil mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Tento jev se na Břeclavsku týká především našich řidičů, ale nejen jich. „Po vstupu do Schengenu jsme zaznamenali drobné nuance. Měli jsme tady například dva rakouské řidiče, kteří před jízdou pili. U nich doma platí jiný zákon, mohou mít v krvi určité množství alkoholu,“ poukázal velitel Městské policie v Mikulově Jiří Hamerník.

A jak se promítl odchod kontrol z hranic do trestné činnosti v příhraničním Mikulově? Policisté z tamního obvodního oddělení nezaznamenali v tomto směru rozdíl oproti době, kdy na hranicích hlídkovali policisté. „Zvýšený pohyb lidí, kteří by toho mohli využít, jsme neřešili. Řekla bych, že to na počet trestné činnosti u nás nemělo žádný vliv. Alkohol za volantem nevyjímaje,“ podotkla zástupkyně vedoucího obvodního policejního oddělení v Mikulově Kateřina Švandová.

Petr Skalník z Břeclavi podniká v autodopravě a hodně cestuje. Alkohol u řidičů podle něj kontrolují policisté v některých evropských zemích méně často než u nás. „Často se mi stalo, že když jsem jel třeba z Německa a dal si před jízdou dvě piva, až na našem území jsem si uvědomil, že tady platí jiné zákony,“ vysvětlil Skalník.

Jak říká, je dobře, že v České republice funguje jiný systém. „U nás by to nešlo. Jsme jiný národ,“ podotýká.

Namátkové kontroly řidičů na alkohol provádí na Břeclavsku kromě cizinecké policie břeclavský dopravní inspektorát. Jeho vedoucí Jiří Mach si ovšem netroufne v souvislosti s alkoholem za volantem vyvodit stejný závěr, jako uvedl mluvčí cizinecké policie.

„Jestli na to měl náš vstup do schengenského prostoru vliv, nebo ne, si netroufnu tvrdit. Od začátku letošního roku zatím dopravní inspektorát eviduje tři podnapilé cizince na našem území. Z celkových šestašedesáti případů je to zanedbatelné množství,“ říká vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Z jeho pohledu je dobře, že došlo k posílení počtu lidí do hlídkové služby přechodem některých policistů, kteří dříve hlídkovali na hranicích. Náplní jejich práce je nově kontrola řidičů na alkohol a měření rychlosti aut na silnicích.