Je libo kakao, kávu, čaj nebo bábovku? Na piknik nazvaný Férová snídaně ve vašem městě se v sobotu chystá do Břeclavi i Sylva Chludilová z Mikulova. Chce poprvé okusit tento ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a čas na desítkách míst po celé republice sejdou lidé, aby dali najevo, že podporují fair trade. Tedy spravedlivý obchod.

„Fandím těmto typům akcí a jejich pořadatelům. Sama se zaměřuji na židovskou kulturu, tak si plánuji s sebou vzít něco v tomto směru speciálního," řekla tajemně Chludilová.

První víkendový den ji od devíti ráno čeká společná snídaně na břeclavském Zámeckém náměstí. Nejen obyvatelé okresního města tam vyjádří podporu produktům, při jejichž výrobě nedochází k porušování lidských práv, poškozování životního prostředí či zneužívání dětské práce.

Co je fair trade: Způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům či řemeslníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Za fairtradeovými výrobky nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, ani ničení životního prostředí.

Fair trade propojí v Břeclavi s lokálními výrobky. Je nutné si s sebou přinést vlastní potraviny. Nejen „fairtradeové", jako jsou kakao, káva, čaj, ale například též bábovku upečenou z domácích vajec a fairtradeového kakaa. Nebo jen domácí marmeládu. Podle organizátorů akce lze potraviny označené jako fair trade nakoupit bez problémů i v Břeclavi.

„Druhý ročník Férové snídaně ve městě opět doplní bleší trhy s dobročinným bazárkem Oblastní charity Břeclav," pozvala Pavlína Božková z břeclavské charity, která celý happening organizuje.

Prodej, nákup i vstup na „blešák" bude již tradičně zdarma. „Chtěli jsme touto akcí oživit další hezké a přitom opomíjené místo ve městě. Jelikož je park dostatečně velký, budou mít bleší trhy poprvé i svůj dětský koutek," dodal Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice.

Opět dojde na hudební doprovod, tentokrát vystoupí kopřivnická kapela HTK Band. Akusticky a jazzově bude hrát až do třinácté hodiny, kdy akce končí.

Prodejci, kteří tentokrát své již nepotřebné věci vyskládají na deky v parku, mohou svůj zájem o účast nahlásit na email petr.vlasak@breclav.eu.

Férová snídaně se těší stále větší oblibě v celé republice. V roce 2011 se konala v 41 městech, předloni na 57 místech. „Loni to bylo již sedmaosmdesát měst a celkem snídalo 2 800 lidí," sdělila Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Možnost rozšíření akce na Břeclavsku by uvítala i Chludilová. „V budoucnu bych ji ráda viděla kromě Břeclavi také v Mikulově a jinde v okolí," uvedla žena.

Světový den pro fair trade se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.